
Szkołą partnerską jest Istituto di Istruzione Superiore G. Malafarina w Soverato we Włoszech. Głównym celem projektu jest wspieranie rozwoju uczniów poprzez zdobywanie świadomości, dotyczącej wpływu aktywności fizycznej na zdrowy styl życia. Kładziemy nacisk na sport, ponieważ uczy on wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia celu, przezwyciężania trudności, słabości i porażek, współpracy w grupie, bycia lojalnym, szanowania zasad oraz radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Pragniemy, aby młodzi ludzie uświadomili sobie jak ogromne znaczenie ma dbanie o zdrowie poprzez uprawianie sportów, przestrzeganie odpowiedniej diety, unikanie palenia papierosów, picia alkoholu czy innych nałogów. Kolejnym ważnym celem tego projektu jest doskonalenie zdolności językowych uczniów i wzbudzanie motywacji do nauki języków obcych. W trakcie tego dwuletniego projektu uczniowie mają okazję ćwiczyć swoje umiejętności czytania i pisania w języku angielskim oraz doskonalą zdolności komunikacyjne poprzez wykorzystanie technologii informacyjnych. Nauczyciele z kolei zdobywają nowe kompetencje, współpracując z kolegami ze szkoły partnerskiej oraz wymieniają doświadczenia w oparciu o różnorodne działania. Projekt ten pomaga również wzbogacać wiedzę uczniów i nauczycieli na temat innych krajów europejskich oraz uświadamia znaczenie wartości europejskich. Dzięki programowi młodzież i nauczyciele wzięli udział w wyjazdach do Włoch i do Polski. W projekcie uczestniczy wielu nauczycieli, uczniów i rodziców, pod kierunkiem pani Dyrektor Marii Góry i zespołu koordynującego jego realizację: pani Agnieszki Małek, pani Moniki Klimczak, pani Małgorzaty Warchał.
SPOTKANIE W ISTITUTO DI ISTRUZIONE SUPERIOREG. MALAFARINAW SOVERATO
21 maja 2014 r. – 1 czerwca 2014 r.
21. maja 2014 r. grupa dwunastu uczniów naszej szkoły, pod opieką nauczycieli, wyruszyła do Soverato, aby poznać swoich włoskich kolegów, koleżanki oraz nauczycieli ze szkoły Istituto di Istruzione Superiore "G. Malafarina"- partnera projektu. Podróż poprzedziło kilka miesięcy przygotowań i wykonanie szeregu zadań, m.in. przybliżających zdrowy styl życia. Dzięki Programowi Comenius odbyły się na przykład zajęcia nauki gry w tenisa ziemnego oraz pływania, doskonalenie znajomości języka angielskiego, a także dwudziestogodzinny kurs języka włoskiego.
Soverato przywitało uczestników wymiany piękną pogodą. Symbolem miasta jest konik morski, który oznacza lojalność. Obfitość tego gatunku w otaczającym morzu wynika z krystalicznie czystej wody, a jej niespotykany kolor wywiera ogromne wrażenie. W takich warunkach zajęcia sportowe, które odbywały się na plaży, były prawdziwą przyjemnością. Po zwiedzeniu szkoły i obejrzeniu prezentacji, obrazujących piękno Włoch i Kalabrii, włoscy koledzy oprowadzili nas po swoim mieście. Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z panią Komisarz Marią Virginią Rizzo, pełniącą funkcję Burmistrza w Urzędzie Miasta. Rozmawialiśmy o projekcie, wrażeniach z pobytu i o Brzesku. Przekazaliśmy upominki przygotowane przez Starostwo Powiatowe.Na pamiątkę otrzymaliśmy książkę „Soverato Vecchia”, opisującą rekonstrukcję miasta na przestrzeni lat. Ponieważ publikacja ta jest po włosku, będzie dobrym materiałem do kontynuowania nauki tego pięknego języka. W czasie „Dnia polskiego”, zorganizowanego w szkole partnerskiej, mogliśmy zaprezentować nasz piękny kraj. Oprócz informacji o Polsce, przedstawiliśmy także województwo małopolskie, Brzesko oraz polskie tradycje. Omówiliśmy informacje, które udało się nam zebrać na temat zdrowego odżywiania oraz diety śródziemnomorskiej. Aby przybliżyć naszą kulturę, zaprezentowaliśmy jeden z tańców narodowych, jakim jest polonez. Występ nagrodzono brawami. Zatańczyliśmy także wspólnie z uczniami włoskimi. Był to dla wszystkich moment doskonałej zabawy.
Południe Włoch, gdzie nie ma uprzemysłowionych terenów, oferuje turystom całe bogactwo natury. Ludzie, żyjący tutaj, chcąc zachowaćto naturalne piękno, kładą nacisk na rolnictwo ekologiczne. Żywnośćprodukowana na farmie, którą odwiedziliśmy w Soverato Superiore, to samo zdrowie. Jest ona znana z produkcji serów, szczególnie ricotty i fromaggio. Obserwowaliśmy cały proces ich powstawania. Mogliśmy skosztowaćwytworzonego na naszych oczach sera oraz innych specjałów rolnictwa organicznego: miodu z fig, truskawek z bergamotką.
Nasza szkoła partnerska zorganizowała wycieczkę edukacyjną, na trasie której zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc usytuowanych wzdłuż brzegu Morza Jońskiego i Morza Tyrreńskiego. Odwiedziliśmy między innymi Reggio di Calabria, a w nim Parlament Regionalny - Consiglio regionale della Calabria. Ze słynnej promenady podziwialiśmy Sycylię i Etnę. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy, była Tropea, ale zanim tam dotarliśmy, mogliśmy zobaczyć wulkany, wynurzające się z morza, a wśród nich jeden bardzo znany, Stromboli, nad którym cały czas unosiła się chmura dymu. Droga wiodła nas przez malownicze tereny wśród gór, przez strome wybrzeże, dostarczając nam niezapomnianych wrażeń i widoków. Tropea urzeka swoim położeniem, jest zawieszona na skale, więc daje turystom możliwość oglądania morza i plaży z innej perspektywy. 29 maja udaliśmy się do miejscowości Copanello nad wybrzeżem Morza Jońskiego, gdzie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku powstała wytwórnia kawy Guglielmo, jedna z najbardziej znanych marek na południu Włoch. W fabryce mieliśmy możliwość obejrzenia i poznania nowoczesnych technologii. Historia założyciela wytwórni kawy, który konsekwentnie realizował swoje marzenie, mimo młodego wieku i w czasach, gdy kraj odbudowywał się z powojennych zgliszczy, może być inspiracją dla młodzieży.
Do jeszcze odleglejszych czasów przeniosła nas wizyta w Parku Archeologicznym Scolacium (rzymska kolonia Minervia Scolacium) koło Roccelletta di Borgia. W Kalabrii na każdym kroku odnajduje się ślady dawnych cywilizacji i tereny związane z niesamowitą historią tych ziem. Były one jednymi z pierwszych miejsc skolonizowanych przez starożytnych Greków. Następnie obszary te zajęli Rzymianie, a po upadku cesarstwa władzę nad Kalabrią sprawowało Bizancjum. W czasach wypraw krzyżowych wyruszały stąd krucjaty przeciwko muzułmanom. Tak przybyli tu Normanowie. W Parku znajdują się pozostałości antycznego, greckiego miasta Skylletion. Na jego ruinach Rzymianie wznieśli kolejną metropolię Scolacium. Najważniejsze miejsca, takie jak: teatr, amfiteatr, fragmenty łaźni, rzymskiego Forum, możemy podziwiać także i dziś, wszystko to jest usytuowane w gaju oliwnym. Niestety, mieszkańcy zmuszeni byli do ucieczki w bardziej bezpieczne miejsce, aby uchronić się od zagrożeń, nadchodzących od strony morza. U wejścia widoczna jest okazała Bazylika Santa Maria Della Roccella, jeden z najważniejszych zabytków średniowiecza w Kalabrii. W Parku znajduje się także muzeum z ogromną ilością ciekawych zbiorów, dokumentujących historię miasta. Znajdziemy tu m. in. różnorodną ceramikę, wyroby ze szkła, narzędzia, ozdoby, monety. Uwagę przyciągają naturalnej wielkości posągi, rzeźbione w marmurze. Zaprezentowana jest także ekspozycja, obrazująca etapy produkcji oliwy z oliwek. W drodze powrotnej podziwialiśmy panoramę okolicy z miejsca o nazwie Pietragrande – jednej z najpiękniejszych plaży Kalabrii. Nasza wspaniała przygoda zakończyła się 1 czerwca 2014 r., ale piękne wspomnienia będą nam towarzyszyć jeszcze przez długi czas.
SPOTKANIE W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 W BRZESKU
14 października 2014 r. – 24 października 2014 r.
W końcu doczekaliśmy się przyjazdu uczniów i nauczycieli z Soverato, których powitaliśmy w naszej szkole 14. października. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani Dyrektor Marii Góry udało się zrealizować bardzo bogaty w wydarzenia program wizyty. Przedstawienie przygotowane przez panią Małgorzatę Smoleń i panią Joannę Barnaś przybliżyło uczestnikom spotkania historię Polski, kulturę i tradycje naszego regionu. Brawami nagrodzono film znanego polskiego grafika komputerowego - Tomasza Bagińskiego - „Animowana Historia Polski”, którego premiera miała miejsce 1. maja 2010 w Szanghaju i była częścią ekspozycji polskiej na Wystawie Światowej EXPO 2010. Uczniowie ZSP nr 1 wystąpili w tradycyjnych strojach góralskich i krakowskich. Odtańczyli z pasją popularne tańce ludowe. Zaproszenie do tańca przyjęli także pani Dyrektor Maria Góra, pan Wicestarosta Ryszard Ożóg oraz pan Andrea Natali.
Zwiedziliśmy Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne, po którym oprowadzała nas pani Dyrektor Maria Marek. Jest to instytucja, która wywiera wrażenie nie tylko pod względem estetycznym, ale także z powodu ogromnych możliwości, jakie daje odwiedzającym ją osobom. Centrum organizuje szereg imprez popularyzujących kulturę, różnorodne zajęcia artystyczne, komputerowe, sportowe, taneczne, muzyczne i inne, stąd każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tu ciekawą dla siebie formę. W Browarze Okocim, jednym z największych zakładów produkcyjnych w naszym regionie, uczniowie zapoznali się z nowoczesną linią technologiczną, a zarazem poznali historię powstania tego miejsca. Oczywiście odwiedziliśmy również zabytkowy, secesyjny pałac, zbudowany przez założyciela browaru, Jana Goetza, który włoscy goście uznali za wyjątkowo piękny.
Młodzież wzięła udział w wielu zajęciach sportowych, między innymi z piłki ręcznej, koszykówki, zumby, tańca, siatkówki, piłki nożnej oraz uczestniczyła w różnych lekcjach, na przykład w zajęciach języka angielskiego, w grupach międzyoddziałowych klas maturalnych. Była to okazja do poznania rówieśników z naszej szkoły i wymiany doświadczeń, a tym samym do dalszego doskonalenia umiejętności językowych. W pracowni komputerowej kontynuowano pracę nad zagadnieniami, opracowywanymi w ramach realizacji projektu. W czasie tego spotkania uczniowie współpracowali ze sobą, wyszukując i omawiając treści, dotyczące konkretnego tematu. Odbył się także Konkurs Profilaktyczny, opracowany przez panią Małgorzatę Smoleń i panią Ewę Dziurgot – Wolny. Zadania obejmowały tematykę szkodliwości palenia papierosów. Młodzież poznała mnóstwo faktów, obrazujących, jak destrukcyjnie wpływa ten nałóg na organizm. 20. października 2014 r. odbyły się zajęcia na basenie, które obejmowały m. in. instruktaż dotyczący prawidłowej rozgrzewki, rywalizację sztafet oraz pokaz ratownictwa wodnego. W tym miejscu chcieliśmy złożyć podziękowania Dyrekcji BOSiR za współpracę w przeprowadzeniu zawodów. Zwiedziliśmy także Zamek w Dębnie, który uchodzi za perłę polskiej architektury czasów późnego gotyku.
Bardzo ważnym punktem w programie wizyty w Brzesku był wyjazd do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau.
Spędziliśmy także piękny dzień w stolicy naszego województwa - Krakowie. Zwiedzaliśmy zabytki, które swoją okazałość zawdzięczają także artystom z Włoch. Wyruszyliśmy z Wawelu, Drogą Królewską, przez Collegium Maius i Rynek Główny do Barbakanu, odkrywając wzdłuż tej trasy niezliczone miejsca i fakty związane z historią i kulturą. Nasi goście ulegli urokowi tego magicznego miasta.
Udaliśmy się także do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku. Uczniom z Włoch bardzo spodobała się piłka ręczna i chcieliśmy przybliżyć im tę dyscyplinę sportu. Najlepszą okazją ku temu było rozegranie międzyszkolnego meczu towarzyskiego. Umiejętności obu drużyn są na wysokim poziomie i przyczyniają się do popularyzowania aktywności fizycznej wśród uczniów. Dodatkowo nauczyciele mogli podzielić się swoimi uwagami, dlatego dziękujemy panu Dyrektorowi Bogdanowi Hajdudze za umożliwienie tego spotkania.
Czwartek 23. października 2014r. rozpoczął się wizytą uczestników wymiany w Urzędzie Miasta. Zostaliśmy powitani przez pana Starostę Andrzeja Potępę i pana Wicestarostę Ryszarda Ożóga. Mogliśmy dowiedzieć się ciekawych rzeczy, związanych z powiatem brzeskim. Pani Savina Moniaci podkreśliła, że jest pod wrażeniem sprawności fizycznej uczniów naszej szkoły i tego jak dużą wagę przywiązuje się u nas do sportu.
Niestety, czas mijał nieubłaganie. Na ostatnie popołudnie, spędzane w szkole, przybyli również rodzice uczniów goszczących rówieśników z Włoch. Wszystkim Państwu składamy serdeczne podziękowania za gościnność i opiekę nad uczniami z Soverato, którzy wielokrotnie podkreślali, że czuli się jak u siebie w domu. Jakie wrażenia wynieśli z pobytu w Polsce obrazuje wpis rodziny jednego z nich na stronie grupy „Mens sana in corpore sano” na Facebook’u:
“Tonight Antonino came back from Poland ...
He brings the trolley, the suitcase and another bag ... the bigger, the most beautiful one!
This bag is also the heavier one. Because it's full of many things ... First of all, a huge heart, with Poland inside. And many emotions, many experiences, joy ... love. Love for a wonderful nation of wonderful people. Thank you, Poland. Thank you Anna Myszka, thank you family Myszka. Thank you, Brzesku. Thank you, guys. Thank you all, thank you for all!”
Dzięki projektowi zawiązało się również wiele przyjaźni. Spędzone wspólnie dni pozostaną w naszej pamięci i w naszych sercach na zawsze.
Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Komisji Europejskiej
w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie".
Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca.
KE nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.
Więcej informacji dotyczących realizacji projektu i jego wyników
znajdziecie Państwo na stronie internetowej projektu
www.comenius.zsp1-brzesko.edu.pl
do obejrzenia, której serdecznie zapraszamy.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Brzesku