Zapraszamy Państwa do podroży po Powiecie Brzeskim – po miejscach znanych i nieznanych, ale na swój sposób zawsze wyjątkowych. Wspólnie z Wydawnictwem Regis stworzyliśmy niezbędnik każdego turysty, który chciałby poznać Powiat Brzeski – jego bogactwo historyczno-kulturowe, architektoniczne i przyrodnicze. Każda z 24 wypraw została opracowana z wielką starannością i doskonale oddaje charakter krain geograficznych Ziemi Brzeskiej. Zachęcają dodatkowo piękne fotografie ilustrujące atrakcje turystyczne i urzekające krajobrazy od doliny nadwiślańskiej po pagórkowate tereny Dunajca.
Powiat Brzeski. Magia miejsc… 24 wyprawy. Przewodnik turystyczny
Miłośników wędrówek z pewnością zainteresują szlaki turystyczne, które przebiegają przez gminy powiatu brzeskiego. Trasy zostały tak opracowane, aby turysta zatrzymujący się na odpoczynek mógł zwiedzić ciekawe miejsca.
Biadoliny Szlacheckie - Melsztyn
Pętla Czchów - Jezioro Czchowskie - Czchów
Małopolski Szlak Owocowy - Szlak Śliwkowy
Źródło: www.malopolska.szlaki.pttk.pl
Wycieczka na wieżę widokową w Iwkowej
Szlak Militarno-Historyczny na Wzgórzu Zamkowym w Czchowie
Grodzisko i Wzgórze Zamkowe w Czchowie wzbogaca militarna ścieżka edukacyjna. W otoczeniu Baszty i w pobliskim parku zobaczymy jeszcze eksponaty rodem z czasów średniowiecznych a w tym między innymi: onager, kuszę wałową, dźwig do oblewania smołą, drabinę szturmową, taran, trebeusz, perrier. Z kolei szlak nowożytny zawiera uzbrojenie w postaci moździerza, armaty oblężniczej na lawecie i falkonetu. Każdy z eksponatów opatrzony jest ciekawym opisem w języku polskim i angielskim.
Droga Św. Jakuba: Brzesko - Bochnia
Via Regia prowadzi z Brzeska na południe, przez zlokalizowane na drodze nr 94 Rondo św. Jakuba. Idąc dalej, dochodzimy do Jasienia Brzeskiego, gdzie znajduje sie gotycki kościół Wniebowzięcia NMP. Dalej przez wzgórza, dawnym śladem Drogi Królewskiej, kierujemy się do Brzeźnicy, skąd doliną rzeki Grabki dochodzimy do pierwszych osiedli Bochni, miejscowości znanej z kopalni soli.
Brzesko – Jasień Brzeski – Brzeźnica - Bochnia
Przez powiat brzeski przebiega, będący światowym unikatem, Małopolski Szlak Architektury Drewnianej, który jest jedną z największych turystycznych atrakcji naszego regionu. Szlak tworzą najcenniejsze i najciekawsze zabytkowe obiekty drewniane. Znalazły się na nim malownicze kościoły, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Po opracowaniu koncepcji szlaku i podpisaniu umowy z sąsiednimi województwami o współpracy w zakresie jego tworzenia w latach 2001-2003 wszystkie obiekty zostały oznakowane tablicami, a dojazd do nich znakami drogowymi.