W skład powiatu wchodzą miasto i gmina Brzesko, miasto i gmina Czchów oraz gminy: Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, a zamieszkuje go nieco ponad 91 tys. ludzi. Powiat jest położony na styku dwóch krain geograficznych, których granicę wyznacza przecinająca go autostrada A4.
Na północy powiatu rozciąga się nizinna i żyzna Kotlina Sandomierska, a zachodnie granice oparte są o brzeg Wisły. Południowa część to malownicze Pogórze Wiśnickie, będące częścią polskich Karpat. Tu granice powiatu wyznacza jedna z najpiękniejszych polskich rzek górskich – Dunajec. Pagórkowate tereny, piękny i czysty Dunajec, Jezioro Czchowskie i niemal górski charakter gminy Iwkowa przyciągają wielu turystów, którzy chcą aktywnie spędzić czas na łonie przyrody, wędrując pieszo, uprawiając turystykę rowerową, korzystając z atrakcji sportów wodnych, jazdy konnej i wielu innych propozycji z bogatej oferty turystycznej.
Powiat Brzeski oferuje bardzo wiele różnorodnych atrakcji i każdy znajdzie coś dla siebie. Atutem jest znakomita dostępność komunikacyjna. Do Brzeska można dojechać autostradą A4 lub nowoczesną linią kolejową, a następnie dotrzeć do dowolnego miejsca świetnie rozwiniętą i komfortową siecią dróg lokalnych. Na miejscu turysta znajdzie bogatą ofertę gastronomiczno-hotelową oraz dziesiątki obiektów agroturystycznych. Przez powiat przebiegają międzynarodowe szlaki rowerowe Euro Velo 4 i Euro Velo 11 oraz sieć szlaków lokalnych: Wiślana Trasa Rowerowa, Velo Małopolska czy Eno Velo, a także słynny na świecie szlak pielgrzymkowy – Droga Św. Jakuba.
Najbardziej rozpoznawalnym produktem ziemi brzeskiej jest warzone tu od 1845 roku piwo Okocim, a zabytkowa część browaru, założonego przez Barona Goetza, jest jedną z atrakcji historycznych Brzeska. W Powiecie jest także wiele ciekawych obiektów historycznych. Jednymi z najcenniejszych są zamek w Dębnie, pałac Goetzów w Brzesku, Baszta w Czchowie czy Dwór w Dołędze. Przez powiat brzeski przebiega także szlak architektury drewnianej – najpiękniejsze i najstarsze obiekty położone są w Biesiadkach, Gosprzydowej, Tymowej, Iwkowej i Strzelcach Wielkich. Ważnym punktem pielgrzymkowym jest Szczepanów, gdzie urodził się święty Stanisław. Znajduje się tu piękna bazylika, cudowne źródełko oraz kaplica upamiętniająca miejsce narodzin świętego.
Niezwykle interesująca jest również oferta kulturalna i kulinarna. Na terenie powiatu odbywa się wiele imprez pokazujących kulturowe bogactwo tych terenów. Najbardziej znane wydarzenia to Święto Chleba w Brzesku, Święto Suszonej Śliwki w Iwkowej, Turniej Rycerski w Dębnie, Święto Grzyba w Borzęcinie, Baszta Jazz w Czchowie i Krakowski Wianek w Szczurowej.