W ramach konferencji zaplanowano ciekawe wykłady. Ks. płk dr Marek Wesołowski przygotował referat nt.: Historia i dzień dzisiejszy Korpusu Kadetów w kultywowaniu i kształtowaniu patriotyzmu w ramach realizacji zadań edukacyjnych przygotowujących młodzież do obronności i służby Polsce. O głównych założeniach funkcjonowania oraz organizacji kształcenia w Liceum Akademickim Korpusu Kadetów mówił z kolei płk dr Józef Halik. Informację nt.: Działalność edukacyjno-wychowawcza Morskiej Szkoły Kadetów w Kaliningradzie przedstawił komendant szkoły.
Liceum Akademickie Korpusu Kadetów to elitarna szkoła, wzorowana na tradycji szkoły rycerskiej, którą w XVIII wieku założył król Stanisław August Poniatowski. W Polsce takie liceum działa już w Lipinach. Teraz podobna szkoła powstanie w Łysej Górze. W szkole kadetów kładziony jest przede wszystkim nacisk na przedmioty ścisłe. Uczniowie uczą się trzech języków obcych. Prowadzone są zajęcia ściśle związane nie tylko z wojskowym drylem, ale także te dotyczące tradycji, ceremoniału oraz dyplomacji. Młodzież ma również możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji na kursach: ratownictwa medycznego, karate i spadochronowym.
Dzień w takim liceum rozpoczyna się już o 6.00 rano apelem, później jest śniadanie i zajęcia szkolne, a także jazda konna, pływanie, czy ćwiczenia obronne. Uczniowie kładą się spać o 22.00. Mimo rygoru nie każdy może być do szkoły przyjęty. Potencjalni uczniowie, którzy marzą o karierze w mundurze, muszą przejść specjalistyczne testy psychologiczne i sprawnościowe. O przyjęciu do szkoły decydują również badania lekarskie oraz uzyskane wyniki nauczania w gimnazjum.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze zaplanowano na 31 sierpnia 2012 r. Już dziś wiadomo, że szkoła będzie nosiło imię ostatniego prezydent RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej w drodze na uroczystości katyńskie.