Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Najnowsze galerie

Zobacz też

Biuletyn Informacji Publicznejplatforma e-puapPowiat Lęborski - Powiat PartnerskiOficjalny portal województwa małopolskiegobim-poziome.pngAktywny i Bezpieczny Powiat BrzeskiPowiat Brzeski Facebook Instagram

 

Badaj się i bądź zdrów! Oferta darmowych badań profilaktycznych w brzeskim szpitalu

2025-03-27 11:43
Badaj się i bądź zdrów! Oferta darmowych badań profilaktycznych w brzeskim szpitalu

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych znacznie zwiększa szansę na wczesne wykrycie nawet bardzo poważnych chorób, co z kolei minimalizuje ryzyko ich ciężkiego przebycia. Dowiedz się, dlaczego warto badać się nawet, gdy pozornie nic nam nie dolega! Brzeski szpital realizuje aktualnie cztery darmowe programy profilaktyczne.

Dlaczego regularne badania profilaktyczne są tak ważne?

Regularne badania profilaktyczne stanowią fundament naszego zdrowia i są nieodzownym elementem dbania o dobre samopoczucie. Tak, jak warto mieć w domu dobrze wyposażoną apteczkę, w której znajdują się środki przeciwbólowe, syropy na kaszel czy termometr, tak samo konieczne jest systematyczne sprawdzanie naszego stanu zdrowia. 

Dzięki tym badaniom możemy wczesnym etapie wykryć potencjalne zagrożenia dla naszego zdrowia oraz uniknąć powikłań chorób, które mogą prowadzić do pogorszenia jakości lub wręcz zagrożenia życia. Badania te pozwalają na wczesną interwencję oraz indywidualne dostosowanie programu profilaktyki. Regularność badań ma kluczowe znaczenie, ponieważ wiele chorób rozwija się bezobjawowo przez długi czas. Regularne wizyty u lekarza i wykonywanie zalecanych badań to inwestycja w naszą przyszłość, która może znacząco wpłynąć na naszą długoterminową jakość życia.

SPZOZ w Brzesku realizuje aktualnie cztery programy profilaktyczne skierowane do mieszkańców powiatu brzeskiego.

1. Bezpłatne badania profilaktyczne 40+ do końca kwietnia 2025 r.

Jeszcze tylko do końca kwietnia można skorzystać z udziału w programie Profilaktyka 40 PLUS!

Masz 40 lat lub więcej?

Skorzystaj z pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych. Pakiet ten obejmuje szereg badań diagnostycznych dedykowanych mężczyznom i kobietom oraz pakiet wspólny.

Badania możesz wykonać w SPZOZ w Brzesku. Wystarczy zgłosić się do Gabinetu Zabiegowego POZ (pierwsze piętro, pokój nr 185) od poniedziałku do piątku w godzinach: 07:00 – 10:00 z dowodem osobistym.

Na badania nie potrzeba skierowania od lekarza, a jedynym warunkiem jest ukończenie czterdziestego roku życia.

Przed przyjściem do szpitala sami wystawiamy sobie e-skierowanie, wypełniając ankietę na koncie IKP. Skierowanie nr 2 jest generowane z systemu automatycznie, nie wymaga ponownego wypełniania ankiety.

W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Gabinetem Zabiegowym, tel. 14 33 21 343.

2. Program badań przesiewowych raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań. Nowotwór rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka zmiana może rozwijać się kilkanaście lat. Istotą bezpłatnej, profilaktycznej kolonoskopii, jest odnalezienie bezobjawowych zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie.

Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów.

Kto może skorzystać z badań?

Do badań profilaktycznej kolonoskopii w ramach programu profilaktyki raka jelita grubego kwalifikują się osoby:

  • bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat, oraz spełniają kryterium wiekowe:
  • 50-65 lat lub
  • 40-49 lat posiadające krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Kwalifikacja do badania odbywa się na podstawie wypełnionej przez pacjenta ankiety.

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania.

Rejestracja: SPZOZ w Brzesku realizuje program badań przesiewowych raka jelita grubego.

Rejestracja poniedziałek, wtorek, środa, piątek  od 11.15 do 14.30

  • telefonicznie: tel. 14/6621418
  • osobiście: budynek szpitala, I piętro, pokój 179

Kolonoskopia polega na obejrzeniu jelita od środka. Badanie wykonuje się za pomocą miękkiej, giętkiej rurki (kolonoskop) wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego.

Wprowadzanie aparatu i badanie jest bezbolesne dla większości osób, może jednak powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym (każdy pacjent) lub w znieczuleniu ogólnym – decyduje lekarz.

Badanie trwa zwykle 15-30 minut, ale warto przeznaczyć 1,5-2 godziny na wizytę w ośrodku badań profilaktycznych.

3. Program profilaktyki raka piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet.  Najczęściej  na  raka  piersi  chorują  kobiety  po  50  roku  życia.  Istnieje  wiele  czynników,  które  mogą  przyczyniać  się do wzrostu ryzyka zachorowania, na przykład:

  • nadwaga i otyłość, częste picie alkoholu, mała aktywność fizyczna, częste spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone czynniki hormonalne, rodzinne obciążenie mutacjami genetycznymi  zwiększającymi  prawdopodobieństwo zachorowania (rak piersi w najbliższej rodzinie).

Dlatego zapraszamy kobiety w wieku 45-74 lat na bezpłatną mammografię piersi.

Kryteria kwalifikacji?

  • badanie wykonuje się co 24 miesięcy u kobiet w wieku od 45 do 74 lat (przy określeniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia);
  • badanie wykonuje się do 12 miesięcy u kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej      hormonoterapii (HT);
  • badanie wykonuje się co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu.

Czym jest mammografia?

Mammografia jest badaniem bezpiecznym, wykonywanym co 2 lata u kobiet w wielu 45-74 lat, które za pomocą promieni  rentgenowskich  pozwala  wykryć  raka  piersi  w  jego  wczesnym  stadium  rozwoju.  W  czasie  badania  wykonuje się  dwa zdjęcia każdej piersi. Wykonanie mammografii trwa kilka minut.

Gdzie wykonać mammografię?

Mammografię w ramach programu można wykonać w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej (wejście główne SP ZOZ, II piętro) po wcześniejszej rejestracji: tel. 14 66 21 377 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00:

  • należy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz jeśli wcześniej wykonywano mammografię, najbardziej aktualne, ostatnie wyniki badania.

Warto przypomnieć, że brzeska lecznica od niedawna dysponuje mammografem najnowszej generacji, którego funkcje pozwalają wykonać bardzo dokładne badanie przy mniejszym narażeniu pacjentki na promieniowanie.

4. Program profilaktyki raka szyjki macicy

Jesteś kobietą w wieku między 25 a 64 lat?

Skorzystaj z programu i zapisz się na bezpłatną cytologię. Nie potrzebujesz skierowania!

Co to jest cytologia?

Jest to pobranie komórek nabłonka szyjki macicy do oceny pod mikroskopem. Wymazy cytologiczne są bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Badanie to pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, gdy nie występują żadne objawy. Do pobrania rozmazu cytologicznego wykonywanego przez lekarza ginekologa lub położną wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku, tj. wziernik ginekologiczny i szczoteczkę cytologiczną.

Jak się przygotować do badania cytologicznego?

  • na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego,
  • na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych.

W SPZOZ w Brzesku cytologię w ramach programu możesz wykonać:

  • w Poradni Ginekologiczno-Położniczej w Brzesku (wejście główne SP ZOZ, IV piętro) po wcześniejszej rejestracji: tel. 14 66-21-452 w godzinach pracy poradni.
  • w Poradni Ginekologiczno-Położniczej w Woli Dębińska (I piętro, w budynku Ośrodka Zdrowia w Wolni Dębińskiej 172)
    po wcześniejszej rejestracji: tel. 14 66-58-564 w godzinach pracy poradni.

Źródło: SPZOZ w Brzesku