Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego są cyklicznym programem regionalnym, ukazującym bogactwo kulturowe i duchowe Małopolski, odzwierciedlone w jej unikatowych zabytkach. Ich celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na zasoby kulturowe i duchowe Małopolski, promocja lokalnych tradycji, sztuki ludowej i rękodzielnictwa oraz edukacji dzieci i młodzieży w kierunku budowania świadomości dziedzictwa kulturowego. Zasadą popularyzacji zabytków i najatrakcyjniejszych kulturowo miejsc regionu w czasie Dni jest ich nieodpłatne udostępnianie oraz specjalnie przygotowany program wydarzeń towarzyszących i szeroka promocja.
W ramach tegorocznej odsłony zostaną zaprezentowane obiekty architektury drewnianej, które będzie można zwiedzać podczas dwóch majowych weekendów: 19 i 20 oraz 26 i 27 maja, co ułatwi uczestnikom odwiedzenie wszystkich miejsc i udział w większej liczbie wydarzeń towarzyszących.
Dwanaście udostępnionych w tym roku obiektów prezentuje różnorodność drewnianych zabudowań regionu: od chłopskiej zagrody, poprzez dwory, drewniane zabytki techniki, aż po obiekty sakralne trzech wyznań. Zgodnie z coroczną tradycją, na zwiedzających czekać będą eksperci i pasjonaci, gotowi oprowadzić po zabytkach i odkryć tajemnice dawnej architektury. Informacje o wszystkich obiektach, w tym plansze z ich opisami i planami znajdą się we wspólnym przewodniku (a nie jak w poprzednich edycjach w dwunastu odrębnych), zawierającym także reportaże historyczne prezentujące zabytki przez pryzmat ludzkich historii. Zwiedzanie obiektów oraz publikacja będą bezpłatne.
Partnerami Małopolskiego Instytutu Kultury – organizatora wydarzenia, a jednocześnie gospodarzami obiektów, będzie sześć małopolskich muzeów: Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.