Przybywa pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego. Jest to zresztą najczęściej operowana przypadłość wśród wszystkich zabiegów związanych z przewodem pokarmowym. Na tego typu operacje w brzeskim szpitalu czeka się jednak nie dłużej niż trzy tygodnie.
Zabiegi (w zdecydowanej większości laparoskopowe) są wykonywane w ramach ścieżki onkologicznej. Brzeski szpital współpracuje ze Szpitalem Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Dwa razy w miesiącu w Brzesku odbywają się konsylia onkologiczne wielodyscyplinarne, w których uczestniczą radioterapeuta i onkolog kliniczny.
Dzięki temu możemy skonsultować naszych pacjentów, wybrać dla nich najlepszą ścieżkę leczenia onkologicznego. W Brzesku też zapada decyzja, gdzie będzie prowadzona radio- czy chemioterapia. Szukamy najkrótszych terminów w szpitalach Małopolski albo poza jej granicami. To bardzo ważne, bo w przypadku raka jelita grubego chemioterapia powinna się rozpocząć do dwóch miesięcy po zabiegu – mówi lek. med. Mariusz Majewski, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.
Rak jelita grubego jest jedynym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych układu pokarmowego. Choroba długo nie daje o sobie znać, gdy pojawiają się pierwsze objawy, jest już w zaawansowanym stadium. Chorobę wykrywa kolonoskopia – to rodzaj badania, podczas którego niewielkie zmiany – polipy mogą być usunięte od razu. Przy bardziej zaawansowanym stadium konieczna jest operacja.
Większość zabiegów wykonywana jest metodą laparoskopową. Zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej liczy dziesięć osób. To dziewięciu specjalistów chirurgów oraz jeden lekarz rezydent.