Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie dofinansowania kosztów działania zakładów aktywności zawodowej w 2025 roku, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.
Obecnie w Małopolsce funkcjonuje 14 zakładów aktywności zawodowej, zatrudniających łącznie 621 osób. W 2025 r. na dofinansowanie kosztów działalności zakładów aktywności zawodowej województwo małopolskie przekaże 23 mln 199 tys. zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji województwa.
Województwo małopolskie od lat konsekwentnie poszerza ofertę zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami tworząc zakłady aktywności zawodowej w różnych częściach regionu. Tym samym przyczynia się do zwiększania dostępności pracy dla osób z niepełnosprawnościami w miejscach, w których wcześniej nie było takich możliwości - mówi marszałek Łukasz Smółka.
Zakłady aktywności zawodowej są elementem chronionego rynku pracy. Celem ich działania jest zatrudnianie oraz rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnościami, przygotowanie ich do życia w otwartym środowisku oraz pomoc w realizacji niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia - dodaje Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Województwo małopolskie od lat konsekwentnie poszerza ofertę zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami, tworząc nowe zakłady aktywności zawodowej w różnych częściach regionu. Tym samym przyczynia się do zwiększania dostępności pracy dla osób z niepełnosprawnościami w miejscach, w których wcześniej nie było takich możliwości. W ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się liczba małopolskich zakładów aktywności zawodowej, a liczba miejsc pracy znacząco wzrosła. Z roku na rok na ten cel przekazywane są coraz większe środki finansowe i powstają nowe placówki umożliwiające aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami.
Wsparcie organizacji pozarządowych
Podczas każdego posiedzenia zarządu przyjmowanych jest szereg uchwał, które dofinansowują różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne, sportowe i społeczne w regionie.
W trakcie dzisiejszego posiedzenia ZWM zdecydował m.in. o wsparciu inicjatywy Fundacji Festiwale Ojcowskie, w ramach której stworzona zostanie nowa atrakcja turystyczna – centrum wystawiennicze. Turyści i mieszkańcy Małopolski odwiedzjący Ojców będą mogli zapoznać się ze stałą wystawą plenerową prezentującą historię Ojcowa i Doliny Prądnika.
Kolejną inicjatywą, jaką wesprze ZWM będzie organizacja konferencji, warsztatów i konsultacji dotyczących terapii środowiskowej dzieci i młodzieży, w której wezmą udział specjaliści z zakresu zdrowia psychicznego. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca.
Wśród zadań dofinansowanych przez władze województwa znalazł się również projekt Koła Gospodyń Wiejskich w Polichtach pod nazwą „Aktywny Dzień Seniora - integracja i wsparcie osób starszych". Zadanie polega na organizacji występów artystycznych, warsztatów rękodzieła oraz warsztatów dotyczących zdrowego odżywiania.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego