Wojewoda Małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar wraz z Prezesem Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Marianem Leśnym, Prezesem Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka Sp. z o.o. Barbarą Ptak, Małopolskim Kuratorem Oświaty Gabrielą Olszowską oraz Dyrektorem Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka Janem Godłowskim serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych z województwa małopolskiego do udziału w konkursie „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ! VII edycja” organizowanego pod hasłem „Ludowe piosenki naszych regionów. Zgłoszenia do 6 października!Co miał Karlik w koszyku? Czy jagody, które spadały do wody były czerwone? A co kwitło w ogródecku? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z piosenek ludowych, które są niewyczerpaną skarbnicą tradycji i kultury naszych regionów.
- W 150. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, jednego z Ojców Niepodległości, chcemy przypomnieć najciekawsze piosenki i pieśni wywodzące się z tradycji ludowej. Krakowskie nuty czy góralskie piosenki są bardzo rozpoznawalne. Choć przecież nie tylko Małopolska, ale także Podhale, Śląsk, Mazowsze, Mazury czy Kurpie do dziś tętnią wesołymi, ludowymi melodiami, w których na nowo możemy odkryć wielobarwny folklor związany z polską wsią, obrzędami i tradycjami. Niech te dźwięki wybrzmią na nowo w kolejnej edycji Konkursu ZAŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ! – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.
- Z największą przyjemnością włączam się w przedsięwzięcie, które w tak piękny sposób zachęca najmłodsze pokolenie Małopolan do zgłębiania ojczystej historii, do rozwijania talentów i odważnego ich prezentowania przed szeroką publicznością – podkreśla Marian Leśny, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. - Tegoroczne hasło konkursu pozwoli odkryć uczestnikom folklor regionów, zatem repertuar wyrastający wprost z lokalnych tradycji i zwyczajów, inspirująco różnorodny, przechowujący polskość wyrażoną w niezwykle ujmujący szczery sposób. Konkursową tradycją stał się galowy koncert w zabytkowej kopalni. Patriotyczne pieśni doskonale brzmią wśród soli nie tylko przez wzgląd na doskonałą akustykę podziemi, ale też przypominają o postawie wielickich górników, którzy zawsze trwali przy polskości: bronili jej ciężką pracą oraz własnym życiem.
Organizatorzy konkursu
Wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar
Prezes Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Marian Leśny
Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka Sp. z o.o. Barbara Ptak
Partnerzy Konkursu
Małopolski kurator oświaty dr Gabriela Olszowska
Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka Jan Godłowski
Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Agencja Mienia Wojskowego w Krakowie
Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ZIPSEE - Cyfrowa Polska
Patronat medialny
TVP3 Kraków
Celem Konkursu jest rozwijanie pasji i talentów młodzieży. Chcemy promować młodych wykonawców oraz popularyzować wśród dzieci i młodzieży postawy patriotyczne. Dobrą drogą do tego jest poznanie i wykonanie utworów nawiązujących do bohaterów narodowych, ważnych wydarzeń historycznych, piękna ziemi ojczystej oraz życia i obyczajów Polaków, a także tradycji i historii ludowych z różnych regionów Polski.
Konkurs ma również na celu popularyzację utworów muzycznych będących dziedzictwem kulturowym narodu polskiego i wspólne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym uczczenie 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, jednego z Ojców Niepodległości.
Do udziału zapraszamy solistów oraz zespoły liczące do 5 osób. Zadanie konkursowe polega na nagraniu utworu muzycznego – piosenki lub pieśni w nowej aranżacji. To okazja, by nie tylko rozwinąć talent, ale także lepiej poznać folklor i tradycje polskiej pieśni patriotycznej, zainspirować się nią, poszerzyć znajomość historii i kultury polskiej.
Najlepsze zespoły i soliści wystąpią w Koncercie Finałowym w Kopalni Soli „Wieliczka”.
Na Laureatów biorących udział w Konkursie czekają atrakcyjne nagrody!
Terminy
Uczestników mogą zgłaszać szkoły podstawowe oraz podmioty działające w społecznościach lokalnych, typu: domy kultury, chóry parafialne, ogniska muzyczne.
Termin nadsyłania projektów: 6.10.2024 r. wyłącznie drogą elektroniczną na adres mailowy zaspiewajityniepodleglej@muw.pl za pośrednictwem strony do wysyłki dużych plików, np. www.wetransfer.com lub za pomocą konta w chmurze (Dropbox, Onedrive, dysk Google).
Wysyłając plik utworu pocztą elektroniczną z tego samego adresu e-mail, należy dostarczyć pozostałe dokumenty, a wysyłany plik oznaczyć tytułem Konkursu, nazwą podmiotu zgłaszającego i kategorią konkursową.
Liczy się data wpływu do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Prezentacja laureatów Konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas Koncertu Finałowego Konkursu 7 listopada 2024 r., w Kopalni Soli „Wieliczka”.
Regulamin
Wszystkie informacje dotyczące Konkursu znajdują się w załącznikach.
zał. nr 1 do Regulaminu
Zał. nr 2 do Regulaminu_ZGODA_NA_UDOSTĘPNIANIE_WIZERUNKU
Zał. nr 3 ZGODA NA uczestniczenie dziecka w Konkursie
Zał nr 4. Zgłoszenie podmiotu
Kapituła Konkursu:
Wojewoda Małopolski,
Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.,
Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka Sp. z o.o.,
Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce,
Dyrektor Wykonawczy Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.,
Dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.,
Dyrektor Biura Wojewody,
I Zastępca Dyrektora Biura Wojewody,
Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi,
Małopolski Kurator Oświaty,
Przedstawiciel Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Kontakt
Informacje o konkursie można uzyskać w Biurze Wojewody, tel. 12 39 21 119, e-mail: zaspiewajityniepodleglej@malopolska.uw.gov.pl; oraz w Dziale Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej Kopalni Soli „Wieliczka” S.A., tel. 12 278 73 82, e-mail: konkurs@kopalnia.pl.
Informacje mogące pomóc przy nagrywaniu utworu.
Przed przystąpieniem do nagrania utworu warto wyobrazić sobie, że komórka to bezprzewodowy mikrofon. Aby było słychać drugą osobę, trzeba trzymać go w miarę blisko ust mówiącego. Osoby nagrywające powinny stać blisko osoby nagrywanej i unikać szerokich planów. W miejscu nagrywania musi być cisza, żeby mikrofon w telefonie nie ściągał dźwięków z otoczenia. Jeśli chodzi o jakość wideo, najlepiej wybrać w ustawieniach HD lub FULL HD. Ważna uwaga - nie należy nagrywać pod światło! Gdy nagrywa się materiał na Facebooka – najlepiej trzymać telefon w pionie, a gdy na Youtube - w poziomie.
Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie