Mając na uwadze konieczność wdrożenia odpowiedniego postępowania przez personel medyczny w zakresie przekazywania pacjentów spełniających kryteria epidemiologiczne, tj. bliski kontakt z osobą zakażoną lub podejrzeniem zakażenia, publikujemy opracowany przez Ministerstwo Zdrowia ALGORYTM POSTĘPOWANIA W SYTUACJI PODEJRZENIA COVID-19, zawierający zasady dyslokacji pacjentów w zależności od występujących objawów.
Zasady organizacji opieki zdrowotnej na terenie województwa małopolskiego dla pacjentów chorujących na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, (COVID-19), lub podejrzanych o zachorowanie na tę chorobę.
- Zasady ogólne
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Jakubowskiego 2, Poleceniem nr 8/2020 Wojewody Małopolskiego, uzupełnionym o polecenie nr 10/2020, został zobowiązany do przyjmowania od dnia 16 marca 2020 r. pacjentów z potwierdzonym zarażeniem wirusem SARS - CoV-2 z terenu całego województwa małopolskiego i pełni rolę „szpitala „jednoimiennego”, o którym mowa w Algorytmie postępowania w sytuacji podejrzenia COVID, załączonym do pisma z dnia 20 marca 2020 r. (znak ROR.520.2.25.2020.MK), Waldemara Kraski, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, (załącznik nr 1 – pismo oraz Algorytm).
- Algorytm postępowania w sytuacji podejrzenia COVID, zgodnie z pismem, o którym mowa w pkt 2, ma zastosowanie do pacjentów spełniających kryteria epidemiologiczne tj. bliski kontakt z osobą zakażoną lub z podejrzeniem zakażenia.
- Osoby, u których stwierdzono:
- zachorowanie na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, zwaną dalej „COVID-19”, lub
- podejrzenie zachorowania na tę chorobę
podlegają przymusowej hospitalizacji, jeżeli nie zostały przez lekarza skierowane do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2, w ramach izolacji odbywanej poza szpitalem, w tym izolacji w warunkach domowych (§ 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 marca 2020 r. w sprawie wykazu chorób powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji (Dz. U. poz. 375, 409, 438 i 510).
- Działania wobec pacjentów podejrzanych o zachorowanie na COVID-19
- Pacjent z podejrzeniem zachorowania zgłasza się do najbliższego względem miejsca zamieszkania Szpitala posiadającego w swojej strukturze Oddział Chorób Zakaźnych lub Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, z zastrzeżeniem rozwiązań przewidzianych w rozdziale III.
- W przypadku, gdy realne podejrzenie zachorowania z uwzględnieniem spełniania kryteriów epidemiologicznych zostanie stwierdzone w ramach działań innego podmiotu leczniczego, organizuje on transport sanitarny pacjenta do najbliższego lub posiadającego wolne miejsce Oddziału Zakaźnego, z wykorzystaniem Procedury uruchamiania zespołów transportu sanitarnego, wykonywanego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, finansowanego przez dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, dostępnej na stronie www Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
- W przypadku, gdy stwierdzenia podejrzenia zachorowania, z uwzględnieniem spełniania kryteriów epidemiologicznych, dotyczy osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, wobec której ZRM podejmuje medyczne czynności ratunkowe, zostaje ona przewieziona do SOR w najbliższym szpitalu posiadającym oddział zakaźny, z wyłączeniem pacjentów, dla których właściwa będzie pomoc medyczna w Szpitalu Uniwersyteckim (np. z mnogimi obrażeniami wielonarządowymi, pacjentom z udarem lub ostrym zespołem wieńcowym), po uzgodnieniu z lekarzem dyżurnym SOR w tym Szpitalu.
- W sytuacji braku uzgodnień pomiędzy podmiotami leczniczymi w zakresie przyjęcia osoby przez szpital lub SOR spory rozstrzyga Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego.
- Wykaz podmiotów leczniczych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, jest publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Małopolskiego OW NFZ oraz w Dzienniku Urzędowym MUW.
- Szpital, o którym mowa w pkt II.1 i II.2, podejmuje wszelkie niezbędne działania w celu weryfikacji podejrzenia zachorowania, w szczególności niezwłocznie zapewnia pobranie materiału do badania i zleca jego transport do laboratorium diagnostyczne posiadające możliwość diagnostyki COVID.
- Jeżeli jest to konieczne transport próbek ze szpitala do laboratorium celem przeprowadzenia badania zapewnia Wojewoda Małopolski.
- Lista laboratoriów diagnostycznych posiadających możliwość diagnostyki wirusa SARS-CoV-2 w województwie małopolskim jest publikowana na stronie www Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
- Lekarz oddziału zakaźnego, w zależności stanu zdrowia, w szczególności z wykorzystaniem Algorytmu postępowania w sytuacji podejrzenia COVID (Zał. Nr 1), podejmuje decyzję o:
- hospitalizacji na oddziale zakaźnym lub obserwacyjno-zakaźnym pacjenta do czasu otrzymania z laboratorium wyników badań potwierdzających zachorowanie lub
- skierowaniu do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2, w ramach izolacji odbywanej poza szpitalem, w tym izolacji w warunkach domowych.
- Izolacja odbywana poza szpitalem, nie odbywająca się warunkach domowych, odbywa się w Izolatoriach, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2020 (Dz.U. poz. 539), w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.
- Opiekę zdrowotną w izolatorium zapewniają podmioty lecznicze wykonujące działalność leczniczą w rodzaju leczenie szpitalne, wskazane przez Wojewodę.
- Wojewoda publikuje listę obiektów przeznaczonych dla utworzenia izolatorium oraz podmiotów leczniczych zapewniających opiekę zdrowotną w izolatorium.
- Skierowanie do Izolatorium następuje w uzgodnieniu lekarza kierującego z podmiotem leczniczym zapewniającym opiekę zdrowotną w Izolatorium.
- Transport do Izolatorium odbywa się z wykorzystaniem Procedury uruchamiania zespołów transportu sanitarnego, wykonywanego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, finansowanego przez dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, po wcześniejszym uzgodnieniu transportu z osoba odpowiedzialną za organizację Izolatorium.
- Szpital im. L. Rydygiera w Krakowie zapewnia opiekę medyczną pacjentom podejrzanym o zachorowanie i chorujących na COVID-19, wymagającym pomocy Małopolskiego Centrum Oparzeniowo-Plastycznego w zakresie replantacji i oparzeń
- Działania dotyczące konieczności pomocy medycznej nie związanej z wirusem SARS-CoV-2, dla osób przebywających w kwarantannie na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- W przypadku gdy pacjent przebywa w kwarantannie na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego, a wymaga pilnej pomocy medycznej nie związanej z wirusem SARSCoV-2, to jest on przewożony (po wcześniejszym poinformowaniu lekarza dyżurnego SOR)do Szpitala Uniwersyteckiego, przez ZRM, z zastrzeżeniem punktu poniżej (III.2).
- W przypadku gdy ZRM lub WKRM stwierdzi, że transport osoby do Szpitala Uniwersyteckiego stwarzałby istotne ryzyko dla zdrowia lub życia pacjenta jest on przewożony do SOR w szpitalu mogącym zapewnić odpowiednią pomoc.
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie zapewnia opiekę medyczną pacjentom dorosłympozostającym w kwarantannie na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego, w tym w szczególności kobietom w ciąży, pacjentom psychiatrycznym, pacjentom z udarem lub ostrym zespołem wieńcowym, pacjentom hemodializowanym oraz pacjentom z mnogimi obrażeniami wielonarządowymi.
- W przypadku, gdy pacjent z kwarantanny po konsultacji z lekarzem dyżurnym SOR nie wymaga pilnej opieki medycznej, a spełnione są łącznie 2 warunki: pacjent jest w minimum 7 dobie kwarantanny i ma ujemny wynik w kierunku SARS-CoV-2 – to pacjent taki w celuhospitalizacji przewożony jest do najbliższego względem miejsca zamieszkania szpitala, który jest w stanie kontynuować leczenie. Dotyczy to również sytuacji, w której ujemny wynik pacjent uzyska w trakcie leczenia w Szpitalu Uniwersyteckim.
- Działania wobec osób chorujących na COVID-19
- Lekarz oddziału zakaźnego, w chwili potwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, kieruje do:
- leczenia w Szpitalu Uniwersyteckim (chyba że stan zdrowia uniemożliwia transport chorego), lub
- leczenia w Izolatorium, o którym mowa w pkt II.10 lub
- leczenia w ramach izolacji w warunkach domowych.
- Transport na leczenie do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, oraz transport do Izolatorium odbywa się z wykorzystaniem procedury uruchamiania zespołów transportu sanitarnego, wykonywanego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, finansowanego przez dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – po wcześniejszym uzgodnieniu transportu, w przypadku Szpitala Uniwersyteckiego z właściwym lekarzem dyżurnym, a w przypadku izolatorium osobą za nie odpowiedzialną.
- Lekarz oddziału zakaźnego, w chwili potwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, kieruje do:
- Działania wobec dzieci, chorujących i podejrzanych o zachorowanie na COVID-19
- W przypadku dzieci podejrzanych o zachorowanie na COVID-19, działania, o których mowa w pkt II.6 i II.9, podejmowane są na oddziałach obserwacyjno-zakaźnych dla dzieci, z zastrzeżeniem pkt V.2.
- Dzieciom z podejrzeniem COVID-19 lub pozostającym w kwarantannie z kontaktu z chorym z potwierdzonym zakażeniem COVID-19, wymagającym opieki wysokospecjalistycznej (szczególnie kardiochirurgia, neurochirurgia, onko-hematologia, itp.) w warunkach szpitalnych, opiekę medyczną zapewnia Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.
- Dzieci z rozpoznaniem COVID-19 wymagające intensywnej terapii oraz wysokospecjalistycznego leczenia lub skomplikowanej interwencji chirurgicznej będą hospitalizowane w Uniwersyteckim Szpital Dziecięcy w Krakowie.
- W przypadku dzieci podejrzanych o zachorowanie na COVID-19 wymagających pilnej hospitalizacji psychiatrycznej, hospitalizację zapewniają: Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie, a konsultacje psychiatryczne dla ww. dzieci zapewnia Wojewódzki Szpital Dziecięcy Św. Ludwika w Krakowie.
- W przypadku dzieci z pozytywnym rozpoznaniem COVID-19, wymagających pilnej hospitalizacji psychiatrycznej:
- do 14 roku życia hospitalizację zapewniają: Oddział obserwacyjno-zakaźny dla dzieci Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego oraz Oddział obserwacyjno-zakaźny dla dzieci Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, a konsultacje psychiatryczne dla ww. dzieci zapewnia Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie,
- od 14 roku życia hospitalizację zapewnia: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Jakubowskiego 2.
- Dzieci z rozpoznaniem COVID-19 bez chorób towarzyszących przy jednoczesnym rozpoznaniu COVID-19 u przynajmniej jednego z rodziców hospitalizowane są przez Oddział obserwacyjno-zakaźny dla dzieci Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego.
- W pozostałych przypadkach dzieci z rozpoznaniem COVID-19, bez chorób towarzyszących hospitalizowane są przez:
- Oddział obserwacyjno-zakaźny dla dzieci Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego,
- Oddział obserwacyjno-zakaźny dla dzieci Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II,
chyba, że lekarz podjął decyzję o leczeniu w ramach izolacji odbywanej poza szpitalem, w tym izolacji w warunkach domowych.
- Działania organizacyjne
- W celu zapewnienia możliwości przyjęcia przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Jakubowskiego 2 pacjentów chorujących na COVID-19 z terenu całego województwa małopolskiego:
- 12 marca Wojewoda Małopolski na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych polecił dyrektorom podmiotów leczniczych działających w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego przewożenie pacjentów do szpitalnego oddziału ratunkowego Szpitala Uniwersyteckiego wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem dyżurnym szpitalnego oddziału,
- 13 marca o poleceniu, o którym mowa w pkt a), zostali poinformowani dyrektorzy pozostałych podmiotów leczniczych na terenie Małopolski i zobowiązani do stosowania się do powyższej zasady a także do nieinformowania pacjentów o możliwości zgłaszania się do SOR przy ul. Jakubowskiego,
- Poleceniem nr 8/2020 Wojewody Małopolskiego, polecił Dyrektorowi Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie:
- podjęcie działań organizacyjnych, powodujących zwiększanie liczby łóżek na oddziale zakaźnym w liczbie umożliwiającej przyjęcie pacjentów z całej Małopolski, z uwzględnieniem potencjalnych możliwości całego Szpitala, oraz
- ograniczanie działalności pozostałych oddziałów Szpitala w celu realizacji zadań oddziału zakaźnego na potrzeby pacjentów zarażonych wirusem SARS - CoV-2, przy zachowywaniu w miarę możliwości wykonywania procedur leczniczych o ograniczonej dostępności w województwie małopolskim.
- W celu zapewnienia możliwości przyjęcia przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Jakubowskiego 2 pacjentów chorujących na COVID-19 z terenu całego województwa małopolskiego:
Źródło: Ministerstwo Zdrowia