Podpisano umowę o współpracy z Powiatem Lęborskim

2012-09-14 12:53
Podpisano umowę o współpracy z Powiatem Lęborskim

Celem współpracy jest nawiązanie partnerskich stosunków, poprzez dążenie do określenia i osiągnięcia wspólnych celów na płaszczyźnie turystycznej, gospodarczej, oświatowej i kulturalnej, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, kultury fizycznej i sportu, opierając się na wymianie doświadczeń i informacji pomiędzy samorządami obu powiatów. Współpraca polegać będzie między innymi na: wymianie samorządowych doświadczeń w różnych dziedzinach życia pomiędzy lokalnymi instytucjami, organizacjami i podmiotami działającymi na terenie obu powiatów, wspieraniu inicjatyw społeczności lokalnych o charakterze turystycznym, kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym, współdziałaniu na płaszczyźnie rozwoju turystyki poprzez wzajemne kreowanie korzystnego wizerunku obu regionów, zwłaszcza w związku z ważnymi, lokalnymi imprezami turystycznymi i kulturalnymi, wzajemną promocję produktów turystycznych, popularyzację  i wspólną promocję szlaków turystycznych, kulturowych, m in.  Dróg św. Jakuba, popularyzację dziedzictwa kulturowego obu regionów (wystawy, prezentacja sztuki ludowej, współpraca zespołów folklorystycznych), wspieraniu kontaktów pomiędzy uczniami i wychowankami szkół i placówek oświatowych z obu powiatów, pomocy przy organizowaniu kolonii i obozów sportowych, szkoleniowych, oraz różnych form aktywności sportowo- rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Powiat lęborski leży w północno-zachodniej części województwa pomorskiego. Swym zasięgiem obejmuje obszar 707 km2, w tym: miasta Lębork i Łeba oraz trzy gminy wiejskie: Cewice, Nowa Wieś Lęborska i Wicko. Dogodne położenie geograficzne (północną granicę powiatu stanowi linia brzegowa Bałtyku, południową – północne krańce Pojezierza Bytowskiego), jeziora, bagna i lasy spowodowały, że jest on jednym z bardziej malowniczych regionów województwa pomorskiego. Dzikie, nie zmienione gospodarką człowieka zakątki, malownicze miejsca i interesujące formy krajobrazu dodają uroku temu miejscu. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Słowiński Park Narodowy, uznany przez UNESCO Światowym Rezerwatem Biosfery. Zdrowe powietrze, czyste i wolne od pyłów, łatwo przepuszcza promienie ultrafioletowe i podczerwone. Dla zdrowotnych warunków szczególnie w miejscowościach nadmorskich nie bez znaczenia jest zwiększona zawartość niektórych składników chemicznych zwłaszcza jodu występującego w powietrzu, wodzie i roślinności morskiej.

więcej: http://powiatbrzeski.pl/powiat-leborski-prezentacja-powiatu