Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Brzesku informuje o zagrożeniu jakie dla zdrowia ludzi i zwierząt stanowić może roślina z gatunku barszcz Sosnowskiego, która występuje na terenie Powiatu Brzeskiego. Ma ona silne działanie toksyczne i alergizujące. Wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy, trudno gojących się ran i długo nie zanikających blizn. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody.
Roślina posiada ogromny potencjał rozmnożeniowy i dużą zmienność biologiczną co sprawia, że walka z nią jest niezmiernie trudna. Pozytywne efekty mogą przynieść tylko stałe, wielokrotne działania mające na celu systematyczne ograniczenie jej populacji. Barszcz Sosnowskiego spotykany jest głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów a także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych, gdzie rośnie w mniejszych lub większych skupiskach. Coraz bardziej uciążliwy staje się również na użytkach zielonych i w leśnictwie.
Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. Chronić należy także oczy zakładając gogle ewentualnie okulary. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem).