Przedstawiciele ZSP NR 2 w Portugalii

2012-03-27 07:56
Przedstawiciele ZSP NR 2 w Portugalii
Na zaproszenie gospodarzy ze szkoły Agrupamento Vertical Gonçalo Mendes da Maia Escola E.B. 2/3 da Maia przedstawiciele Zielonki wzięli udział w spotkaniu w ramach projektu „Breaking Stereotypes”. Podczas pobytu uczestnicy mieli możliwość spotkać się z partnerami z pozostałych krajów uczestniczących w projekcie mającym na celu przełamywanie stereotypów – uczniami i nauczycielami z Estonii, Hiszpanii, Węgier, Włoch i oczywiście z Portugalii.

Mityng miał na celu zaprezentowanie swojego kraju i jego kultury, poznanie i lepsze zrozumienie wielokulturowego dziedzictwa Europy, a także współpracę przy wspólnie wykonywanych zadaniach oraz doskonalenie komunikacji w języku angielskim. Uczniowie zaprezentowali przygotowane prezentacje nt. tradycji, kultury i historii swojego kraju. Następnie każdy z uczestniczących krajów przygotował stół z tradycyjną narodową żywnością: chlebem, ciastem, serem i kiełbasą. Nauczyciele i uczniowie uczestniczyli we wspólnych zajęciach: warsztatach pieczenia chleba, malowaniu płytek azulejos, tradycyjnych portugalskich grach sportowych oraz w przygotowanej przez gospodarzy planszowej grze edukacyjnej „Let’s learn about…”. Uczestnicy zwiedzili miasto Maia i Porto, a także Guimarães – europejską stolicę kultury w 2012 r.

Podczas wyjazdu nauczyciele wymienili się doświadczeniami oraz przedyskutowali formy dalszej działalności i współpracy w realizacji projektu – w tym program kolejnego spotkania w kwietniu br. w Győr na Węgrzech. W trakcie pobytu uczniowie mieszkali w domach swoich portugalskich kolegów, co stworzyło okazję do dokładnego poznania ich kultury i codziennego życia. Na szczególne podkreślenie zasługuje wielka gościnność naszych portugalskich partnerów, której doświadczyli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.