Wystawa prac połączona z aukcją

2012-04-20 15:27
Wystawa prac połączona z aukcją

To już X aukcja i wystawa prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Brzeska, na której wystawiono 350 prac z siedmiu pracowni: plastycznej, ceramicznej, rękodzieła artystycznego, rysunku na szkle i witrażu, krawieckiej, metaloplastyki, stolarskiej.

Warto wspomnieć, iż prace uczestników: Ewy Małoty, Kingi Widło, Ani Figiel, Anny Madej, Agnieszki Kural, Mariusza Majchra, Łukasza Kołodzieja, Pawła Hamowskiego są doceniane w różnego rodzaju konkursach plastycznych tj.  Świat Nikiforów, Krakowskich Spotkaniach Artystycznych Gaudium et spes, Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym PFRON.

Twórczość artystyczna to jedna z najefektywniejszych form terapii osób niepełnosprawnych intelektualnie. Tworzenie prac plastycznych i udział w różnych formach terapii zajęciowej dla wielu spośród niepełnosprawnych to nie tylko forma rehabilitacji zawodowej, ale specjalna forma dialogu ze światem ludzi pełnosprawnych. Poprzez aktywną terapię osoby niepełnosprawne mają możliwość realizacji potrzeb akceptacji samych siebie, niezależności, wiary we własne możliwości, potrzeby partnerstwa i kontaktu z innymi ludźmi. Zaczynają postrzegać siebie nie przez pryzmat niepełnosprawności, ale swoich mocnych stron. Nabycie każdej nowej umiejętności to zawsze wielka radość, satysfakcja i duma. Głębsze poznanie i zrozumienie osób niepełnosprawnych, to także szansa dla osób pełnosprawnych na większą tolerancję, szacunek i docenienie niepełnosprawnych osób, które choć często nie mają wykształcenia, borykają się z zaspokajaniem najbardziej podstawowych potrzeb, jednocześnie tworzą rzeczy zaskakujące swym pięknem, uczą prostoty, świeżości spojrzenia, wrażliwości i otwartości.

Prezentowane na wystawie prace, wykonane są w najróżniejszych technikach i wymiarach, wszystkie zrobione z dużą starannością i dokładnością, dbałością o szczegóły, ale jednocześnie lekkim, świeżym i swobodnym stylem, jaki cechuje praca osób niepełnosprawnych. Wystawiane są obrazy malowane akrylami, farbami do szkła o bardzo różnorodnej tematyce, obrazki stworzone w technice decoupage oraz wyszywane haftem krzyżykowym, wstążeczkowym i florenckim. Podziwiać można piękną i oryginalną ceramikę, a wśród niej misy, patery, wazony, płaskorzeźby oraz ręcznie lepione figurki przedstawiające m. in. anioły, postaci świętych – wszystko to dekorowane szkliwem, farbami akrylowymi i angobami. Na wystawie znajdują się także przedmioty dekoracyjno-użytkowe z metalu tj. świeczniki, butelkowce, kwietniki, zestawy kominkowe oraz drewniane szkatułki na drobiazgi.
Wszystkie obrazy prezentowane na wystawie zostały oprawione w pracowni stolarskiej warsztatu.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która mieści się w sali wystawowej Regionalnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Brzesku oraz udziału w aukcji wystawionych prac, która odbędzie  25 kwietnia 2012 r. godz. 17.30.

Pobierz zaproszenie
Pobierz plakat