Święto ZSP nr 1 – Szkoła z ponad 100-letnią tradycją

2018-02-12 11:53
Święto ZSP nr 1 – Szkoła z ponad 100-letnią tradycją

Uczniowie oraz nauczyciele uroczyście obchodzili święto swojego patrona oraz 107-letnią rocznicę istnienia szkoły. Była to okazja do wspomnień, spotkań z absolwentami LO oraz żywa lekcja historii dla obecnych uczniów. W akademii wzięli udział przedstawiciele Powiatu Brzeskiego – starosta brzeski Andrzej Potępa, wicestarosta Ryszard Ożóg oraz przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Kazimierz Brzyk, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Janina Motak, dyrektorzy placówek oświatowych, bibliotek oraz innych instytucji współpracujących ze szkołą. Wśród zaproszonych gości byli również emerytowani dyrektorzy i nauczyciele, a także absolwenci Liceum.

Starosta Andrzej Potępa, kierując do całej społeczności szkolnej życzenia i gratulacje, docenił jednocześnie bogatą historię szkoły oraz imponujące osiągnięcia jej uczniów. Na koniec wspomniał o dużej inwestycji, której realizacja jest we wstępnej fazie przygotowań – chodzi tutaj o budowę nowoczesnej i funkcjonalnej Auli przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku. Budynek będzie spełniał najwyższe europejskie standardy i z pewnością rozwinie i ugruntuje współpracę szkół średnich Powiatu Brzeskiego z uczelniami wyższymi.

Zgodnie z tradycją w pierwszej części uroczystości dyrektor Maria Góra, przedstawiciele Rady Rodziców oraz starosta Andrzej Potępa uhonorowali najlepszych uczniów medalami Sapere auso („Temu, który odważył się być mądrym”), gratulując im znakomitych wyników w nauce, sukcesów oraz wielu ambicji i umiejętności. Wśród licealistów, którzy osiągnęli średnią 5,0 i wyżej znaleźli się: Olga Haber z kl.1A, Emilia Gawenda i Patrycja Wieczorek z kl.1B, Bernadeta Marchut i Weronika Wieczorek z kl.2A, z klasy 2G – Franciszek Podłęcki, Wiktoria Laska, Patrycja Kądziołka, Dominika Wątor i Emilia Gliździńska; Izabela Migdał z kl.3A, Karolina Jarosz i Bartłomiej Klimaj z kl.3BF, Kacper Put i Barbara Smulska z kl.3G. Najlepszym uczniom w szkole towarzyszyli także ich rodzice, którym wręczono listy gratulacyjne.

Kolejnym miłym akcentem uroczystości było przekazanie Pucharu przechodniego klasie, która uzyskała najwyższą średnią ocen w szkole. Puchar ten otrzymała klasa 2G, uzyskując średnią 4,35.
Uroczystość oficjalną zakończył program artystyczny przygotowany przez klasę 2G pod kierownictwem wychowawczyni Bernadety Styczeń. Młodzież przywołała w nim historię brzeskiego liceum oraz zaprezentowała własną twórczość literacką i muzyczną. Licealiści postanowili także reaktywować szkolny teatr, nawiązując do powojennej działalności koła dramatycznego. Obecny na uroczystości ks. prałat Franciszek Kostrzewa, jeden z najstarszych absolwentów wspomniał okres działalności koła prowadzonego przez prof. Stefańskiego.
W drugiej części spotkania zebrani goście oraz uczniowie zostali zaproszeni na spektakl w adaptacji Franciszka Podłęckiego, uczniów klasy 2 G LO oraz ich wychowawczyni Bernadety Styczeń. Były to fragmenty komedii Moliera pt. „Świętoszek”.