Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich – Sine ira et studio w ZSP Nr 1

2017-12-11 17:50
Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich – Sine ira et studio w ZSP Nr 1

W Loży Mędrców zasiedli: Agnieszka Mytnik i Marcin Lewandowski ze Stowarzyszenia „Nowe Przestrzenie”, Beata Kusiak – zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Krystian Sroka – dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji oraz Jerzy Wyczesany z Miejskiego Ośrodka Kultury.
Do dyskusji zaproponowano następujące tezy:

1. Marzyciele są pożyteczni dla społeczeństwa.
  2. Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
  3. Przeciwności losu uczą mądrości, powodzenie ją odbiera.
  4. Inność budzi strach.

Turniej rozpoczął się losowaniem tez i stron – propozycji (broniącej tezy) i opozycji (obalającej tezę) oraz kolejności wystąpień zgłoszonych szkół.

1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Brzesku reprezentowali: Emilia Legutko, Filip Halik, Oskar Kaczmarczyk, Mikołaj Kądziołka, Franciszek Podłęcki oraz Dawid Reczek. Opiekunką drużyny była p. Magdalena Bernady.
  2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Brzesku reprezentowali: Karolina Cebulska, Karolina Toboła, Maciej Dziegiecki, Mikołaj Gzyl, Szymon Parketny oraz Marcin Ważydrąg. Opiekunką drużyny była p. Agnieszka Dudek-Janicka.
  3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie reprezentowali: Józefa Marecik, Natalia Woźniak, Piotr Brzeski, Kamil Seruga, Gabriel Szostak oraz Krzysztof Szot. Opiekunką drużyny była p. Lidia Karecka- Nieć.
  4. Zespół Szkół w Szczurowej reprezentowali: Katarzyna Czaja, Karolina Golonka, Ewa Kozak, Natalia Mieczykowska, Paulina Pięta oraz Norbert Gałek. Opiekunem drużyny był p. Damian Latocha.

Nad przestrzeganiem regulaminu Turnieju i jego sprawnym przebiegiem czuwała Marszałek – p. Magdalena Wajda ze Stowarzyszenia „Nowe Przestrzenie” oraz Sekretarz – Sylwia Mardosz z kl. 4R Technikum, która pilnowała limitu czasowego wypowiedzi każdego z mówców.

Uczestników i gości powitała dyrektor ZSP nr 1 Maria Góra, która nie tylko podkreśliła wagę debaty oksfordzkiej jako niezwykle ważnego narzędzia rozwijania kultury dyskutowania oraz wymiany poglądów z zachowaniem szacunku dla przeciwnika, ale także zachęciła zgromadzonych uczniów do rozwijania swoich zdolności retorycznych.
Zmagania debatujących obserwowała licznie zgromadzona publiczność: przedstawiciele uczestniczących w Turnieju szkół, uczniowie zaprzyjaźnionego z brzeskim liceum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie oraz młodzież naszej szkoły z klas 1A i 2G Liceum Ogólnokształcącego.
Przebieg debat oraz wyniki uzyskane przez poszczególne drużyny wyglądały się następująco:

Runda pierwsza
teza: Marzyciele są potrzebni dla społeczeństwa.
Drużyna propozycji – broniąca tezy – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie
Drużyna opozycji – obalająca tezę – Zespół Szkół w Szczurowej
Wynik końcowy debaty: 449 : 259

Runda druga
teza: Przeciwności losu uczą mądrości, powodzenie ją odbiera.
Drużyna propozycji – broniąca tezy – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Brzesku
Drużyna opozycji – obalająca tezę – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku
Wynik końcowy debaty: 421 : 421
W myśl regulaminu Turnieju w przypadku remisu Loża Mędrców rozstrzyga o zwycięstwie w głosowaniu. Zwycięstwo zostało przyznane ZSP Nr 2

Runda trzecia
teza: Inność budzi strach.
Drużyna propozycji – broniąca tezy – Zespół Szkół w Szczurowej
Drużyna opozycji – obalająca tezę – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Brzesku
Wynik końcowy debaty: 293 : 450

Runda czwarta – Finałowa
teza: Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Drużyna propozycji – broniąca tezy – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku
Drużyna opozycji – obalająca tezę – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie
Wynik końcowy debaty: 425 : 400

Finałowej retorycznej rozgrywce z zaciekawieniem przysłuchiwali się: przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Kazimierz Brzyk, wicestarosta brzeski Ryszard Ożóg, dyrektor Wydziału Edukacji Janina Motak, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Promocji i Integracji Europejskiej Jacek Frankowski, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych Jolanta Gola-Styrna, Jerzy Soska oraz Krzysztof Skwarło.

Świetnie przygotowana młodzież, znająca już zasady prowadzenia debaty oksfordzkiej, miała okazję po raz kolejny wykazać się umiejętnością odpowiedniego argumentowania. Pomimo że charakter Turnieju wywoływał u mówców wielkie emocje, to okazało się, że można rozmawiać o trudnych sprawach, zachowując kulturę dyskusji. Dodatkową wartością była możliwość spojrzenia na problem niejako z dwóch stron jednocześnie. Debata wymagała elokwencji, pięknej polszczyzny i przede wszystkim umiejętności uważnego słuchania. Elegancki strój uczestników był dopełnieniem tej formy rozmowy.

Po wyrównanych słownych starciach Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich zwyciężył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku. Drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie. Trzecie miejsce przypadło dla gospodarzy Turnieju uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Brzesku. Czwarte miejsce zdobyła młodzież z Zespołu Szkół w Szczurowej. Indywidualnie przyznawane oceny przez Lożę Mędrców wyłoniły Najlepszego Mówcę Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich. Tytuł ten uzyskał Franciszek Podłęcki z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w ZSP Nr 1 w Brzesku.

Na zakończenie wicestarosta powiatu brzeskiego Ryszard Ożóg wraz z dyrektor Marią Górą wręczyli drużynom i ich opiekunom dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzesku.
Uczestnikom Turnieju oraz opiekunom drużyn gratulujemy ciekawych i inspirujących wystąpień w myśl cytatu, który był także mottem retorycznych zmagań:

Znajdujemy spokój wśród tych, co się z nami zgadzają, ale rozwijamy się pośród tych, którzy mają odmienne poglądy.

/Frank A. Clark/

Organizację Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich koordynowały Magdalena Bernady i Agata Marek we współpracy z dyrektorem szkoły.