Komfortowe warunki i praca dla niepełnosprawnych w Powiecie Brzeskim

2017-09-28 08:04
Komfortowe warunki i praca dla niepełnosprawnych w Powiecie Brzeskim

Uruchomienie Centrum poprzedził remont w celu przystosowania budynku do potrzeb osób niepełnoprawnych. Spełnienie wszystkich warunków wymagało wykonania generalnego remontu obejmującego wiele zmian konstrukcyjnych w budynku, likwidację barier architektonicznych poprzez budowę windy, instalację systemów bezpieczeństwa, spełnienie wymogów SANEPID, Inspekcji Pracy, Nadzoru Wojewody i wielu innych. W budynku zostały wybudowane dwie dodatkowe klatki schodowe, okna z klapami oddymiającymi, łazienki dla osób niepełnosprawnych. Zostały zlikwidowane wszystkie przeszkody i bariery w poruszaniu się po budynku, zainstalowana klimatyzacja, wyposażona kuchnia, sala rehabilitacyjna oraz różnorodne pracownie tematyczne.
Jeszcze w tym roku rozpocznie działalność Zakład Aktywności Zawodowej. Starania o utworzenie tej niezwykle potrzebnej placówki trwały już od wielu lat i jak dotąd w Powiecie Brzeskim takiej placówki nie było. Zakład Aktywności Zawodowej jest niezwykle oczekiwaną instytucją, która przygotowuje osoby niepełnosprawne do pełnej samodzielności i zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Zarząd Województwa podjął decyzję o utworzeniu ZAZ w Łysej Górze, a jednocześnie przekazał fundusze na przeprowadzenie prac remontowych, zakup sprzętu i urządzeń, zakup materiałów potrzebnych do rozpoczęcia działalności oraz środki na funkcjonowanie. Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał Powiatowi Brzeskiemu maksymalne możliwe dofinasowanie, które wynosi 65% kosztów utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej, a całkowity koszt uruchomienia to kwota 611 tys. zł. Obecnie trwają prace remontowe na parterze budynku w celu przystosowania pomieszczeń dla Zakładu Aktywności Zawodowej.
To jednak nie koniec – Powiat Brzeski już przygotował wniosek i stara się pozyskać unijne finansowanie z programu rewitalizacji. Planowane jest wykonanie remontu warsztatów szkolnych, które od wielu lat stoją niewykorzystane. Dzięki temu działalność ZAZ zostanie poszerzony o nowe branże i nowe miejsca pracy dla niepełnosprawnych.