Finał uroczystości 150-lecia Powiatu Brzeskiego

2017-09-11 16:03
Finał uroczystości 150-lecia Powiatu Brzeskiego

Za nami wspaniałe trzy dni, pełne wspomnień, sportowych i muzycznych emocji oraz doskonałej zabawy. Powiat Brzeski w koncertowej atmosferze zakończył świętowanie jubileuszu 150-lecia. W miniony piątek (8 września 2017 r.) w Sali Konferencyjnej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego zebrali się byli i obecni radni, samorządowcy, urzędnicy, parlamentarzyści oraz przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatnich osiemnastu lat tworzyli od podstaw obecny wizerunek Powiatu Brzeskiego. Na zaproszenie odpowiedzieli znakomici goście, a wśród nich Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia – Józefa Szczurek-Żelazko, I Wicewojewoda Województwa Małopolskiego – Józef Gawron, a także Marszałek Wojewdztwa Małopolskiego Jacek Krupa, który objął honorowym patronatem uroczystości związane ze 150-leciem Powiatu Brzeskiego. Uroczysta Sesja była oficjalną inauguracją trzydniowych obchodów jubileuszowych.

W pierwszej części spotkania odbyła się konferencja naukowa, podczas której zagadnienia z zakresu historii oraz dziedzictwa kulturowego Powiatu Brzeskiego przybliżyli znawcy tematu, przedstawiciele świata nauki: prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady – rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Marian Stolarczyk, Andrzej B. Krupiński – doktor nauk technicznych z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków Politechniki Krakowskiej, historyk sztuki – mgr Jerzy Wyczesany oraz mgr Franciszek Brzyk – prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Okocimskiej. Druga część spotkania dotyczyła historii współczesnej. Starosta Brzeski Andrzej Potępa zaprezentował zebranym rozwój Powiatu Brzeskiego na przestrzeni lat 1998-2017. Na szczególną uwagę zasługuje inwestowanie w infrastrukturę drogową oraz służbę zdrowia, a także pozytywne i miarodajne działania oświatowe. Podczas Sesji uhonorowani zostali wszyscy, którzy przez ostatnie osiemnaście lat starali się kształtować i inwestować w Powiat Brzeski będący dziś harmonijnym połączeniem tradycji i innowacji.

W ten weekend nie zabrakło również emocjonującej rywalizacji sportowej. W sobotę 9 września na kilku obiektach sportowych w naszym regionie rozgrywały się zawody i turnieje sportowe. Rywalizacja wystartowała wczesnym rankiem, a zakończyła się wieczorem. Uczestnikami byli zarówno mieszkańcy Powiatu Brzeskiego jak i goście z Tarnowa, Bochni, Zakliczyna czy Ciężkowic. W rozgrywkach wzięło udział ponad 780 zawodników. Uroczystości 150-lecia Powiatu Brzeskiego podsumowała niedzielna impreza plenerowa. Nagrodzono między innymi laureatów konkursu historycznego oraz uczestników inicjtywy „Aktywny i Bezpieczny Powiat Brzeski” – to jedna z akcji odbywających się w ramach Jubileuszu 150-lecia Powiatu Brzeskiego. Rywalizacja zmotywowała 323 osoby do aktywnego spędzania czasu. Przez 6 miesięcy (od 1 marca do końca sierpnia) uczestnicy akcji przebyli łącznie 231 285 kilometrów.

Na Scenie Głównej na Placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku wystąpiło grono znakomitych artystów muzycznych i tanecznych. Po świetnym występie Alicji Regi – finalistki programu „Mali Giganci” – zaprezentowały się w duecie zwyciężczynie programu „APLAUZ, APLAUZ” – Anna i Kinga Gurgul. Profesjonalny i bogaty pokaz taneczny przygotowała Szkoła Tańca „Thomas Dance”. Na scenie wystąpili także goście z nadmorskiego Powiatu Lęborskiego – zespoły Silent Scream oraz The River. W jazzowym stylu znakomicie zagrał zespół Gosia Markowska Band – charyzmatyczni muzycy, którzy z pasją realizują swoją pracę, tworząc magiczną atmosferę podczas każdego występu. Następnie Scenę Główną opanowało rockowe brzmienie zespołu Latające Talerze. W ich repertuarze mogliśmy usłyszeć Republikę, Coldplay, Depeche Mode czy Blur, ale także Boney M, Santanę, Eurythmics, Pet Shop Boys czy A-HA.

Finał koncertowych wrażeń rozpoczął się kilka minut po godzinie 20:00. Gwiazda wieczoru – Anna Wyszkoni – od razu zdobyła serca publiczności. Mogliśmy podziwiać imponujący występ dopracowany pod względem muzycznym, choreograficznym i technicznym. Koncert charyzmatycznej wokalistki podsumowujący 150-lecie Powiatu Brzeskiego był jednocześnie zamykającym występem plenerowym w jej jubileuszowej trasie koncertowej z okazji 20-lecia działalności artystycznej.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem 150 lat Powiatu Brzeskiego objął Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego. Partnerzy wydarzenia: MAŁOPOLSKA, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Okocimskiej, Klub Honorowych Dawców Krwi Motojadowniki. Sponsor Strategiczny, Patronat Biznesowy: Can Pack S.A., Sponsor Główny BROWAR OKOCIM. Powiat Brzeski serdecznie dziękuje partnerom, sponsorom, Straży, Policji za zaangażowanie i wszelką pomoc przy organizacji tego wydarzenia.