Porębianie z wizytą w Lęborku

2017-07-31 12:11
Porębianie z wizytą w Lęborku

Kaszubskie miasto Lębork, tak jak i Brzesko, leży na szlaku do Santiago de Compostela i jest stolicą partnerskiego powiatu. Tym razem folklor, kultura regionu oraz różnorodne tereny Powiatu Brzeskiego promowane były przez Zespół Pieśni i Tańca „PORĘBIANIE” z Poręby Spytkowskiej, prowadzony przez panią Marię Karaś. Przez trzy dni Porębianie, występując na scenach Festiwalu w Lęborku oraz Cepeliady w Sopocie, mieli okazję przedstawić suity taneczne: krakowską z lubianym Lajkonikiem, sądecką, rzeszowską oraz pieśni ludowe z Małopolski. Wzięli też udział w uroczystej procesji oraz Mszy Św. z okazji święta patronalnego Św. Jakuba, w trakcie której wykonali piękną, specjalnie na tą okazję przygotowaną pieśń Miłosierne Serce Boże entuzjastycznie przyjętą przez zgromadzonych wiernych.
Niewątpliwie wielką wartością uczestnictwa w Festiwalu był fakt , że członkowie ZPiT „Porębianie”, a zwłaszcza młodzi tancerze poznali folklor Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Kaszub, Hiszpanii, Włoch, a ponadto mieli szansę zaprezentowania polskiego folkloru.

Szczególną atrakcją podczas koncertu finałowego było wspólne wykonanie przez reprezentantów zespołów przyśpiewek kaszubskich we własnych językach oraz po kaszubsku, a także wykonanie tańców z poszczególnych regionów Europy, z których pochodzili tancerze. Młodzież w ten sposób wykazała, że taniec, śpiew, młodość i przyjaźń łączą ponad wszelkimi granicami. Zespół „Porębianie” zyskał wśród publiczności olbrzymi aplauz, a do fotografii z Krakowiakami ustawiały się całe kolejki. Nawiązane zostały przyjaźnie i nowe znajomości.
A już we wrześniu będziemy gościć gospodarzy z Powiatu Lęborskiego oraz znakomite zespoły muzyczne, aby wspólnie świętować 150-lecie Powiatu Brzeskiego.