Potwierdzony przypadek wystąpienia zgnilca amerykańskiego pszczół

2016-08-23 13:32
Potwierdzony przypadek wystąpienia zgnilca amerykańskiego pszczół

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku informuje o potwierdzonym przypadku wystąpienia Zgnilca Amerykańskiego Pszczół w miejscowości Poręba Spytkowska.

W dniu 17.08.2016 do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Brzesku wpłynęło pismo informujące o podejrzeniu zgnilca amerykańskiego pszczół, na terenie pasieki w msc. Poręba Spytkowska. W dniu 17.08.2016 na terenie w/w pasieki przeprowadzono dochodzenie epizootyczne połączone z pobraniem próbek do badań laboratoryjnych celem potwierdzenia lub wykluczenia choroby zakaźnej pszczół - zgnilca amerykańskiego. W dniu 22.08.2016 otrzymano sprawozdanie z badań nr WIW-ZHW.931.03740.0314-0321.Pszcz.2016.PAT, w których uzyskano wynik dodatni w 4 z 8 badanych pniach pszczelich. W dniu 22.08.2016 r zostały wdrożone procedury zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 11 lipca 2016r w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół.

Kolejnymi etapami postępowania administracyjnego będzie zabezpieczenie ogniska choroby zakaźnej. O rozległości obszaru zagrożonego jak i jego granicach Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformuje wraz z rozwojem sytuacji epizootycznej, i ustaleniami uzyskanymi w dalszym etapie postępowania.