Serwisy

tematyczne

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

Ciekawe linki

Serwisy tematyczne

Aktywność lokalnego NGO


Organizacje Pozarządowe

Sprawozdanie z realizacji zadania publicznego -
Dokumenty do pobrania:
- sprawozdanie (wzór)
- oświadczenie o pracy społecznej (wzór)
- opis dokumetnu księgowego (wzór)
- umowa wolontariatu (wzór)

26.10.2017 r. - Podsumowanie z koncertu "Brzeskich Smyczków"

 relacja


Krzysztof Obal

25.10.2017 r. - Uchwała nr XXVI/251/2017 Rady Powiatu Brzeskiego z dnia 19 października 2017 r. w sprawie uchwalenia "Programu współpracy Powiatu Brzeskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na rok 2018"

uchwała12.10.2017 r.  - Sprawozdanie z przebiegu konsultacji dotyczących projektu „Programu współpracy Powiatu Brzeskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na rok 2018”

do pobrania

 

11.10.2017 r. -     Fundacja Rozwoju Przestrzeni Społecznych i Kulturalnych "TIMSZEL" zaprasza na koncert "Złotej Jesieni"

 

       Już w najbliższą niedzielę 15 października o godz. 17:00 odbędzie się w MuzeumZamku w Dębnie  wyjątkowe wydarzenie - koncert "Złotej Jesieni" oraz aukcja prac uczestników X Pleneru Malarskiego.
Wystąpi para niezwykłych artystek: prof. Bogumiła Gizbert - Studnicka (fortepian) oraz Monika Rasiewicz (śpiew, aktorstwo, recytacja). W programie koncertu znajdą się utwory muzyczne  Piazzolli, Bacha, Straussa, które będą ozdobione poezją między innymi  Miłosza, Tuwima, Gałczyńskiego.
Bogumiła Gizbert-Studnicka - profesor sztuk muzycznychklawesynistka, dyrektor artystyczny, 
Ukończyła z wyróżnieniem krakowską Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej oraz Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii w klasie prof. Jos van Imerseela (dyplomy z wyróżnieniem), od 1973 roku jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertuje z licznymi zespołami, wykonującymi zarówno muzykę dawną, jak i współczesną w Niemczech, Szwajcarii, byłej Czechosłowacji, Francji, Belgii, Holandii, Anglii, a także Nowej Zelandii, Australii, Japonii i Tajwanie, brała udział w wielu festiwalach i kursach mistrzowskich w Europie m. in. w Gandawie, Antwerpii, Paryżu i Kolonii, prowadzonych przez Ton Koopmana, Roberta Kohnena, Kennetha Gilberta i wielu innych, Dokonała nagrań płytowych utworów Bacha, Mozarta, Vivaldiego oraz radiowych i telewizyjnych z różnorodnym repertuarem w Polsce, Francji, Belgii i Holandii.
Monika Rasiewicz – dr hab. absolwentka Wydziału Aktorskiego Krakowskiej PWST im. Ludwika Solskiego, pedagog Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu, Aktorka wrocławskiego Teatru Polskiego pod dyrekcją Jerzego Grzegorzewskiego, następnie Krakowskiego Teatru Starego; tworzy w nurcie teatru poetyckiego; będąc wieloletnim kierownikiem Krakowskiej Piwnicy św. Norberta stworzyła różnorodne spektakle słowno-muzyczne, jest związana z warszawskim Teatrem Kwadrat i od wielu lat działa jako juror i instruktor Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego; w Akademii Muzycznej wyreżyserowała wiele oper - m.in. Wesele Figara W.A. Mozarta - spektakl grany w krakowskim Barbakanie w ramach Festiwalu Letniego Kraków 2008. 
 
     Po koncercie odbędzie się aukcja prac uczestników jubileuszowego X Pleneru Malarskiego, który w tym roku odbył się w dniach 8,9,10 maja. Organizatorzy współcześnie organizowanych Integracyjnych Plenerów Malarskich: Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Oddział Zamek w Dębnie, oraz Dębińskie Centrum Kultury, każdego roku zapraszają do udziału w nim artystycznie uzdolnioną młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej, z Liceów Plastycznych, oraz z Gimnazjów i Szkół Podstawowych z terenu Gminy Dębno. W plenerach tych uczestniczą także od kilku lat seniorzy zrzeszeni w Twórczym Klubie Seniora, który działa przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Tarnowie. Z każdym rokiem zainteresowanie udziałem w Plenerze jest bardzo duże. Sprzyja temu wyjątkowy klimat i atmosfera tego historycznego miejsca, oraz piękne perspektywy krajobrazowe z wpisaną w nie architekturą, które dla młodych twórców stanowią duże i ciekawe wyzwanie. W bieżącym roku, podczas Pleneru każdego dnia gościliśmy  32 uczestników.
 Od 10ciu lat, czyli od samego początku trwania, Plener został objęty życzliwym patronatem Gospodarzy tych ziem – Wójta Gminy Dębno, oraz Starosty Powiatu Brzeskiego.

    Koncert „Złotej jesieni” jest częścią projektu "Przestrzenie Kultury 2017", realizowanego przez naszą Fundację Timszel przy wsparciu środków publicznych Powiatu Brzeskiego oraz Gminy Dębno.
Wstęp wolny zapraszamy serdecznie

Łukasz Przybyło
Prezes Fundacji Rozwoju Przestrzeni Społecznych i Kulturalnych "TIMSZEL"02.10.2017 r. - Vesna organizatorem Forum w Heron Live Hotel
 

Forum pod nazwą  „Turystyka prozdrowotna szansą rozwoju lokalnej przedsiębiorczości”  zostało zorganizowane  26. września w „Heron Live Hotel” przez Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans Vesna.   Uczestnikami  byli zarówno lokalni przedsiębiorcy, samorządowcy, jak i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
 
 Z inicjatywy Prezesa  Stowarzyszenia Vesna Pani Bożeny Malagi-Wrony odbyło się Forum  „Turystyka prozdrowotna szansą rozwoju lokalnej przedsiębiorczości”. Miejscem  spotkania była  miejska rezydencja „Heron Live Hotel” w miejscowości Sienna w gminie Gródek nad Dunajcem. Hotel nie był przypadkowy, gdyż stanowi doskonałą   bazę turystyczną, a w połączeniu z atrakcyjną  lokalizacją  nad  Jeziorem Rożnowskim  jest perłą tego regionu.  Tematem przewodnim  Forum był potencjał turystyczny  i jego wpływ na  rozwój społeczności lokalnej oraz możliwość stworzenia atrakcyjnej oferty turystyki prozdrowotnej opartej o najnowsze trendy. W spotkaniu uczestniczyli zarówno  przedsiębiorcy prowadzący duże obiekty jak „Heron”, właściciele mniejszych pensjonatów, aż do gospodarstw agroturystycznych. Nie zabrakło samorządowców, wójtów gmin od Grybowa do Chełmca.  Wśród gości była  także  Prezes Zarządu firmy „Wiśniowski” Krystyna Baran, Dyrektor Hotelu „Heron” Piotr  Ledworuch, Wiceprezes Zarządu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA Tomasz Latocha.  Prowadzącą spotkanie była  dziennikarka Violetta Bratuń.
Jako pierwsza głos zabrała przedstawicielka „Małopolskiej Organizacji Turystycznej” Daria Głownia, która w znakomity sposób przybliżyła działania organizacji na rzecz rozwoju turystyki lokalnej, jednocześnie ukazując kierunek  zapotrzebowania na dalszy rozwój w tej dziedzinie, przy jednoczesnym  wykorzystaniu zasobów  lokalnych. W dalszej części Katarzyna Jasnos-  Prezes  „Stowarzyszenia na Śliwkowym Szlaku” przybliżyła uczestnikom turystyczny potencjał miejsc i ludzi „Śliwkowego Szlaku”. Kolejno Prezes Vesny Bożena Malaga-Wrona  zaprezentowała 5-letnią, niezwykle bogatą w wydarzenia i inicjatywy działalność Stowarzyszenia w zakresie profilaktyki  i planowany jego rozwój w oparciu o ekonomizację. Prezes przedstawiła swoje  plany  na kolejne lata  w postaci realizacji  „Ogólnopolskiego  Programu Badań Przesiewowych Wad Postawy-Proste Plecki”. Na Jej zaproszenie głos zabrali partnerzy programu: Dariusz Laskowski i Marcin Mazurkiewicz reprezentanci „Konsultant Komputer” z Poznania, przybliżając potrzebę badania  wad postawy u dzieci i młodzieży z wykorzystaniem innowacyjnego urządzenia medycznego jakim jest „Sensor Hipokratesa”.
Kolejno  niezwykle interesujący  wykład podjęła dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek  z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,  która  przedstawiła ogród jako miejsce terapii i atrakcji turystycznej,  ukazując zadziwiające działania hortiterapii  na zdrowie człowieka. Następnie Pani Ewa Godlewska- Jeneralska  była dziennikarka TVP, prezenterka „Wiadomości” i „Panoramy” przedstawiła swój nowy pomysł na życie, po powrocie z Warszawy do  rodzinnego Czchowa, czyli  „Alpaca Beach” jako miejsce przyjazne dzieciom z egzotycznymi alpakami.
Z kolei Ewa Cierniak-Lambert, lekarka  opowiedziała o tym jak spełniła swoje marzenia w małej wsi, powołując do istnienia „Centrum Medycyny Rodzinnej w Gnojniku” oraz „ Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy „Ewa”.
Następnie Monika Bochenek i Anna Węgrzyn przedstawicielki „Fundacji Horyzont 360” przedstawiły „Lokalną Sieć Współpracy”  jako  szansę na rozwój turystyki. Kolejne  panelistki to Karina Janas i Magdalena Pasadyn. Karina Janas jako  klinicysta oraz inicjatorka programu powrotu do zdrowia „Zdrowsi w 90 dni” jest autorką ogólnopolskiego programu  „Polko!Bądź zdrowsza!”.
O tym jak budować firmę rodzinną na pokolenia mówiła mecenas Magdalena Wojdała,  wykładowca KUL, która  na przykładach pokazała w jaki sposób przeprowadzać sukcesję gospodarczą.  O innowacyjnych sposobach na rozwój firm w tym rozwój osobisty przedsiębiorców mówił Mariusz Zygmunt, dyrektor krajowy Vantis Holding.  Na zakończenie odbyło się spotkanie koktajlowe z losowaniem dwóch voucherów do Live Spa w „Heron Live Hotel”. Szczęśliwymi nabywcami nagród  okazali się: Ewa De Vries i Mariusz Zygmunt.

więcej informacji na stronie - wejdź

  Małgorzata Krzeczek

 
 

28.09.2017r. - Informacja Zarządu Powiatu Brzeskiego z dnia 28 września 2017 r. w sprawie konsultacji z organizacjami i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, dotyczące projektu „Programu współpracy Powiatu Brzeskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na rok 2018”

INFORMACJA

UCHWAŁA

BIP

       

21.08.2017 r. - Zaproszenie na spotkanie

Szanowni Państwo, W związku z planowanym w tym roku spotkaniem dla  NGO podsumowującym ostatnie lata  współpracy, serdecznie zapraszamy do zgłaszania swojego udziału w tym jakże niezwykłym wydarzeniu.
Zaplanowane spotkanie odbędzie się  9 grudnia (sobota) o godz. 16:00 w Powiatowym Centrum Edukacji, ul. Piastowska 2, 32-800 Brzesko.
 
Organizacje pozarządowe oraz inne podmioty mogą zgłaszać swój udział zaznaczając przy okazji wybraną opcję: (można zaznaczyć jedna, dwie lub trzy)
1)  Zgłaszam udział stowarzyszenia, organizacji, podmiotu (podać liczbę osób maksymalnie 2)
2) Przedstawię na spotkaniu dorobek organizacji (podmiotu) w formie …. (napisać w jakiej np. prezentacja, film itp.)
3)  Bedę ze swoim stoiskiem (promocja)  

Proszę o informacje zwrotną na email:  a.banach@powiatbrzeski.pl  


11.09.2017 r.  - Vesna w Warszawie
 
Stowarzyszenie Vesna  było aktywnym  uczestnikiem  dwudniowej debaty podczas  VIII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych w Warszawie. Organizacja prowadząca od 5. lat aktywną działalność społeczną miała okazję podzielić się   swoim doświadczeniem z przedstawicielami organizacji pozarządowych z całej Polski, a także zainspirować ciekawymi inicjatywami.
 
W dniach 8-9 września w Uniwersytecie Warszawskim odbywało się VIII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw  Pozarządowych, w którym udział wzięły prezes zarządu Vesny Bożena Malaga-Wrona i dyrektor biura Vesny Małgorzata Krzeczek. Podczas Forum nastąpiła wymiana cennych doświadczeń pomiędzy przedstawicielami Rządu RP, samorządami oraz organizacjami pozarządowymi z całego kraju. Pierwszy dzień Forum poświęcony był zmianom legislacyjnym, o których mówił m.in. Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński   w panelu  „Państwo a społeczeństwo obywatelskie”,   w którym przedstawił propozycję zmian polityki rządu, czyli proponowanych  reform  wobec III sektora.  Uczestnicy debatowali również o finansowaniu zadań i usług publicznych. Nie zabrakło kluczowych pytań: na ile obecnie obowiązujące rozwiązania prawno-administracyjne włączają ngo w realizację zadań publicznych, lub na ile ograniczają rozwój lokalny?  Panel ten był początkiem dyskusji nad zmianą systemu zlecania zadań publicznych w oparciu o ustawę Prawo Zamówień Publicznych.
Kolejny dzień Forum wypełniały sesje dotyczące m.in. „Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Sektora Obywatelskiego”, przygotowanej oddolnie przez działaczy trzeciego sektora, określającej trzy główne kierunki działań.
Ciekawą inicjatywą Forum był Piknik Inicjatyw Pozarządowych na Krakowskim Przedmieściu, gdzie zarówno mieszkańcy Warszawy, jak i turyści mieli okazję do wymiany zdań   z przedstawicielami sektora obywatelskiego, a także poznania ich działalności, w tym realizowanych projektów przez   organizacje z całej Polski.   Podczas Pikniku można było poznać różnorodność projektów  obywatelskich, poczynając od walki o prawa człowieka, poprzez edukację, po pomoc najbardziej potrzebującym.
Koszt udziału przedstawicielek Vesny w Forum został pokryty przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności z którą nasza organizacja współpracuje od kilku lat.

         
 
 Małgorzata Krzeczek


05.09.2017 r. - Vesna w Lalikach i Cieszynie

    Przedstawiciele Stowarzyszenia Regiony Nowych Szans Vesna ukończyli cykl szkoleń, doradztwo grupowe i indywidualne oraz uczestniczyli w wizycie studyjnej w Lalikach i Cieszynie przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Tarnowski”.
Wakacje dla przedstawicieli stowarzyszenia Vesna były czasem wytężonej  pracy ze względu na  udział w szkoleniach, doradztwie grupowym i indywidualnym w celu przygotowania dokumentacji niezbędnej do  utworzenia przedsiębiorstwa społecznego.  W ramach projektu Panie Irena Zając, Wioleta Boczarska i Małgorzata Krzeczek reprezentując stowarzyszenie Vesna miały okazję wziąć udział w wizycie studyjnej w Lalikach oraz Cieszynie i poznać  działalność niezwykle aktywnych i prężnie działających przedsiębiorstw społecznych.
Pierwszym przystankiem był Ośrodek Rehabilitacyjno- Szkoleniowo-Wypoczynkowy w Lalikach w gminie Milówka na pograniczu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego, gdzie funkcjonuje Zakład Aktywności Zawodowej na zasadach ekonomii społecznej, organizujący miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, którego zysk w całości przeznaczony jest na cele społeczne.  Uczestnicy wyjazdu mieli okazję podziwiać uroki przepięknej  wsi beskidzkiej, wypoczywając w komfortowych pokojach i stołując się  w  niezwykle smacznej kuchni prowadzonej głównie przez osoby niepełnosprawne.
Kolejnym przystankiem był Cieszyn i Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”, która realizuje swoją działalność poprzez aktywizację  osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wśród usług świadczonych przez przedsiębiorstwo są m.in.  pralnicze, stolarskie, ślusarskie, stołówka i catering, szkolenia, wizyty studyjne. Fundacja „Być Razem” jest  producentem produktów z naturalnych materiałów, głównie drewna WellDone (Dobre Rzeczy), które powstają na terenie tamtejszych zakładów stolarskich, będące doskonałym pomysłem na użyteczny prezent np. „kablojad” utrzymujący i porządkujący różne typy kabli w jednym miejscu na stanowisku pracy. Podczas wizyty miało miejsce spotkanie z jednym z założycieli Fundacji „Być Razem” i obecnym jej dyrektorem Mariuszem Andrukiewiczem, laureatem nagrody głównej „TOTUS 2009” za wybitną działalność przyczyniającą się do podkreślenia wartości człowieka i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Zdobyte w ramach wizyty studyjnej przez  przedstawicieli Vesny cenne doświadczenie z pewnością zostanie wykorzystane w tworzącym się nowym przedsiębiorstwie społecznym.
Małgorzata Krzeczek

04.09.2017 r. - Pożegnanie wakacji z Vesną
W sobotę 2. września w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Wąsówka”  członkowie i sympatycy stowarzyszenia Vesna spotkali się aby wspólnie pożegnać  wakacje. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli członkowie Stowarzyszenia Seniorzy Alwerni. Oba stowarzyszenia łączy pasja do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Sobotni poranek  był pochmurny i zanosiło się na deszcz, jednak dobre nastroje wśród członków Vesny przed wieczornym spotkaniem skutecznie odsuwały deszczowe chmury. Kiedy już wszystkie stoły do wieczornego biesiadowania zostały przygotowane, nastąpił czas powitania gości z Alwerni. Nawiązując do narodowego czytania „Wesela” S. Wyspiańskiego stowarzyszenie  z Alwerni z prezesem Zbigniewem Klatką na czele przyjechało z kapelą weselną i w klimacie ludowego wesela przebiegał cały wieczór. Gości w imieniu gospodarzy powitała Bożena Malaga-Wrona, prezes stowarzyszenia Vesna oraz Anna Stolarczyk, sołtys wsi Gnojnik. Następnie rozpoczęła się  integracja stowarzyszeń  na wielu płaszczyznach: tańca, śpiewu, zabaw konkursowych i wspólnego muzykowania.  Połączone siły muzyków z obu stowarzyszeń stworzyły wyjątkowo brzmiącą orkiestrę, a wokal  Małgorzaty Krzeczek prowadził bawiących się do śpiewania pełną piersią.  Ktoś z gości w gwarze zapytał: Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!? Ktoś inny odpowiedział:  „A to czytaj, kto ciekawy; wiecie choć, gdzie Chiny leżą?”. Wiemy, wiemy – odkrzyknął ktoś z Vesny- i rychło się tam wybierzemy!
Kiedy wizyta gości dobiegała końca członkowie Vesny zostali zaproszeni do złożenia rewizyty w Alwerni jesienią br., gdzie tematem przewodnim ma być łowiectwo i uczta z potrawami przygotowanymi z  dziczyzny. Oczywiście nie obejdzie bez zwiedzania miasta i okolic Alwerni oraz wymiany doświadczeń i być może wspólnych planów  na kolejny sezon turystyczny. „Wyrazy uznania należą się członkom Vesny –mówi Bożena Malaga-Wrona prezes stowarzyszenia Vesna-  bo przygotowali to spotkanie perfekcyjnie, począwszy od zastawienia stołów pysznymi potrawami, poprzez obsługę grilla i podtrzymywanie ognia, nie tylko w ogniskach ale i na parkiecie”.
Wraz z zakończeniem ostatniego wakacyjnego wydarzenia Vesny zaczął padać deszcz. I jak tu nie pokusić się o stwierdzenie, że i niebo sprzyjało spotkaniu zaprzyjaźnionych stowarzyszeń.

 Więcej informacji na stronie fb
https://www.facebook.com/biuro.vesna/

Biuro Vesny


30.08.2017r. - BESKID SADECKI RAZ JESZCZE !!!
28.08.2017r.  -  Turystyczne pożegnanie wakacji w Gorcach

W sobotę 26 sierpnia Vesna zabrała miłośników aktywnego wypoczynku na szlaki Gorców.  Celem górskiej  wędrówki był Turbacz, najwyższy szczyt Gorców (1310 m n.p.m.), pasma górskiego leżącego w Beskidach Zachodnich. To już kolejna wyprawa Vesny na szczyt Turbacza lecz prowadziła  innym szlakiem niż poprzednie wędrówki.
Początek wspinaczki rozpoczął się w miejscowości Rzeki i prowadził przez Gorc Troszacki, Kudłoń i Przełęcz Borek do schroniska na Turbaczu. Na rozległych i widokowych polanach można było nie tylko odpocząć ale też podziwiać górską roślinność; wysokie trawy z pięknymi złocistymi kłosami i połacie borowiny z czarnymi jagodami. W schronisku na Turbaczu tradycyjna szarlotka, pyszne jagodowe naleśniki i niekończące się rozmowy,  lub jak kto wolał, samotne wylegiwanie się w cieniu drzew.
Przy zejściu na Polanie Gabrowskiej odbył się marszobieg, który wygrała Agnieszka Warchał, drugie miejsce zdobyła Aleksandra Musiał, trzecie zaś Emilia Łoś. Podczas wędrówki w Gorcach zorganizowane były eko-przystanki, a ich najaktywniejsi uczestnicy otrzymali nagrody.
Wyprawa w Gorce została zorganizowana w ramach projektu pn. „Edukacja ekologiczna na turystycznych szlakach i rozwój Ośrodka Edukacji Ekologicznej”, który jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Powiat Brzeski.

Więcej informacji na stronie fb
https://www.facebook.com/biuro.vesna/
 


21.08.2017 r. - Zaproszenie na spotkanie - zgłoszenia do 15 września 2017r.

Szanowni Państwo,

W związku z planowanym w tym roku spotkaniem dla  NGO podsumowującym ostatnie lata  współpracy, serdecznie zapraszamy do zgłaszania swojego udziału w tym jakże niezwykłym wydarzeniu.
Zaplanowane spotkanie odbędzie się  9 grudnia (sobota) o godz. 16:00 w Powiatowym Centrum Edukacji, ul. Piastowska 2, 32-800 Brzesko.
 
Organizacje pozarządowe oraz inne podmioty mogą zgłaszać swój udział zaznaczając przy okazji wybraną opcję: (można zaznaczyć jedna, dwie lub trzy)
1)  Zgłaszam udział stowarzyszenia, organizacji, podmiotu (podać liczbę osób maksymalnie 2)
2) Przedstawię na spotkaniu dorobek organizacji (podmiotu) w formie …. (napisać w jakiej np. prezentacja, film itp.)
3)  Bedę ze swoim stoiskiem (promocja)  

Proszę o informacje zwrotną na email:  a.banach@powiatbrzeski.pl    do dnia 15 września 2017 r.

 

18.08.2017 r. - Zapraszamy na kolejną wędrówkę ...17.08.2017 r. - Relacja z wyprawy ....

Vesna na szczycie Siwego Wierchu
W dniu 12 sierpnia miałam okazję po raz pierwszy  uczestniczyć w niezwykłej i pełnej wrażeń wyprawie z Vesną w pobliskie Tatry Słowackie, zdobywając wraz z 25. osobową grupą wędrowców jeden ze szczytów jakim jest Siwy Wierch(1805 m. n. p.m.) w grani głównej Tatr Zachodnich.  Wśród uczestników  byli zarówno stali  wędrowcy górscy w tym dzieci,  jak i debiutanci podobnie jak i ja.
 Wędrówkę rozpoczęliśmy w godzinach przedpołudniowych pod przewodnictwem Marysi Skupień- przewodnika tatrzańskiego.Trasa przebiegająca z Zuberca przez Dolinę Przybyską, Palenicę prowadzącą na sam szczyt nie należała do łatwych i wymagała dużego wysiłku. I choć nie dane nam było podziwiać pięknych widoków ze względu na gęstą mgłę wszyscy w pozytywnym humorze pokonywaliśmy kolejne wzniesienia kosztując na szlaku przepysznych jagód i malin leśnych.  Na trasie musieliśmy zmierzyć się z niełatwymi podejściami przy asekuracji  łańcuchów górskich,  na samym szczycie towarzyszył nam silny wiatr, a w drodze powrotnej obfity deszcz który zmuszał nas do zachowania jeszcze większej ostrożności i czujności.  Czas w jakim przebyliśmy odcinek od Zuberca na szczyt to zaledwie trzy godziny, który był krótszy niż przewidywany,  z kolei powrót okazał się dłuższy bo aż cztery godziny ze względu na trudne warunki pogodowe. Było to dla nas nowe doświadczenie, czasami nawet zdarzał się lęk i niepewność.  Z pewnością  była to dla nas niezwykła lekcja pokory względem gór. Tak wymagająca i czasami trudna wyprawa pokazała nam jak zgranym zespołem jesteśmy i że możemy wzajemnie na siebie liczyć, szczególnie w trudnych warunkach. Osobiście chciałabym podziękować wszystkim uczestnikom wyprawy za wsparcie i pomoc w trudnych etapach wędrówki dla mnie i pozostałych wędrowców szczególnie dzieci. Szczerze gratuluję wszystkim uczestnikom wyprawy wytrwałości, pogody ducha, a w szczególności 10-letnim chłopcom przemierzena tak trudnej i  ambitnej trasy.
Zdobycie Siwego Wierchu z Vesną na długo pozostanie w naszej pamięci, choć nie było to łatwe doświadczenie to czujemy ogromną satysfakcję i jednocześnie  niedosyt, ponieważ nie udało nam się zachwycać  przepięknymi widokami  górskimi z  uwagi na ograniczoną widoczność. Stanowi to dla nas   motywację do ponownej wędrówki w to samo miejsce, tym razem w sprzyjających warunkach pogodowych, aby podziwiać piękno górskiej przyrody.  Zapraszamy na kolejne przygody z Vesną, naprawdę warto!!!Polecam!!!
 

  

     
  
Małgorzata Krzeczek

14.08.2017 r. - Zapraszamy na Dzień Aktywnego Seniora z Fundacja TIMSZEL
27.07.2017r. -   Zapraszamy na dwudniową Biesiadę Okocimską - 29-30.07.2017 r. 

27.07.2017r. -   Zapraszamy na obchody 40-lecia LKS Jastrząb Łoniowa dnia 30 lipca 2017 r. od godz. 10:30

 

  18.07.2017r. -   Vesna na szlaku uzdrowisk beskidzkich

        Sobotnia wędrówka Vesny w Beskidzie Niskim rozpoczęła się w uzdrowiskowej miejscowości  Iwonicz Zdrój i wiodła malowniczym szlakiem do kolejnego uzdrowiska beskidzkiego -  Rymanów Zdrój. Organizatorzy postanowili zmienić zaplanowaną wcześniej  trasę i skrócić wędrówkę   z uwagi na deszczową pogodę i sporą ilość błota na szlaku.
 
    Padający deszcz nie był zbyt uciążliwy  na tym dość krótkim, jak na wędrówki Vesny ( ok. 6 km) szlaku, a ciepłe powietrze sprzyjało wędrowcom i zachęcało do spacerowego tempa. Widoczność, choć słabsza to dawała możliwość podziwiania rozległych krajobrazów. Po zejściu grupy  do Rymanowa Zdroju wyszło słońce i można było poddać się urokowi zdrojowego parku, z czego wszyscy chętnie skorzystali. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś miłego; kiedy cześć grupy posilała się inni aktywnie spędzali czas w plenerowej siłowni, część grupy korzystała z tężni solankowej, a jeszcze inni znakomicie bawili się w „Krainie Bajek” ( i wcale nie byli to najmłodsi uczestnicy wyprawy). W drodze powrotnej uczestnicy wyprawy mogli podziwiać jeden z najstarszych  największych zabytków architektury drewnianej w Polsce, czyli kościół Matki Boskiej Bolesnej w Haczowie. Warto zobaczyć ten zabytek, bo zachwyca kunsztem wykonania i można poczuć w nim wielowiekową historię. Ponadto zabytek ten znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.  Na szlaku wędrówki w Beskidzie Niskim zorganizowano „eko-przystanki” a nagrody za aktywny udział w nich trafiły do: Anny Smoleń, Nikoli Biernat, Bożeny Łoś, Moniki Kaczor  i Agnieszki Polanek.
        Wędrówka w Beskidzie Niskim została zorganizowana w ramach projektu „Edukacja ekologiczna na turystycznych szlakach i rozwój Ośrodka Edukacji Ekologicznej”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Starostwa Powiatowego w Brzesku.

 

Bożena Malaga-Wrona - Prezes Stowarzyszenia Vesna


17.07.2017 r. - Vesna - Tatry Słowackie

11.07.2017 r. - Vesna na szczycie Kasprowego Wierchu
W sobotę 8. lipca wędrowcy Stowarzyszenia Vesna  zdobyli kolejny tatrzański  szczyt. Tym razem był to Kasprowy Wierch ( 1987 m  n.p.m.). W wyprawie wzięło udział 34. miłośników górskich wędrówek, głównie  mieszkańców powiatu brzeskiego.
Wędrówka  na Kasprowy Wierch rozpoczęła się od wizyty w Muzeum Przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego w Kuźnicach. Następnie żółtym szlakiem trwała kilkugodzinna wspinaczka na szczyt przez Polanę Jaworzynki, gdzie przewodniczka Marysia Skupień rozpoczęła barwne opowieści o ciekawych tatrzańskich miejscach  i związanych z nimi historiach, a także wskazywała kolejne szczyty na szlaku.
Pogoda sprzyjała wędrowaniu choć nie zabrakło  siarczystego deszczu, po którym wychodziło słońce i zapewniało doskonałą widoczność.   Na szlaku zorganizowane zostały eko-przystanki a za aktywny udział w wyprawie i eko-przystankach nagrody ufundowane przez WFOŚiGW w Krakowie trafiły do: Natalii Gicali, Patryka Smolenia, Aleksandry Musiał, Haliny Marecik, Kazimierza Hołysta i Kazimierza Wróbla. 
Wyprawa odbyła się w ramach projektu „ Edukacja ekologiczna na turystycznych szlakach i rozwój Ośrodka Edukacii Ekologicznej” i przy wsparciu  finansowym Starostwa Powiatowego w Brzesku oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.


11.07.2017 r. - Jubileuszowa „Noc Świętojańska” Vesny
24 czerwca Stowarzyszenie Vesna  było organizatorem 5.  jubileuszowej edycji „Nocy Świętojańskiej” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej na „Wąsówce” z konkursem na najpiękniejszy wianek świętojański. Na tą uroczystość i wspólne świętowanie przybyli członkowie stowarzyszenia oraz jej sympatycy, w tym przedstawiciele organizacji pozarządowych z Gminy Gnojnik. W programie nocy  nie zabrakło prezentacji 5-lecia działalności Vesny w postaci wystawy zdjęć- kolaży z dotychczasowych wędrówek jak i zrealizowanych projektów edukacyjnych.
„Noc Świętojańska” to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku,  nie zbrakło więc palenia sobótek.   Zgodnie z tradycją obrzędy tej wyjątkowej nocy miały duże znaczenie dla dziewcząt, które  starały się zdobyć czyjeś serce i zapewnić sobie małżeńskie szczęście puszczając w nurt rzeki wianki z zapalonymi świecami.  Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nieprędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, oznaczało to, że prawdopodobnie zostanie ona starą panną. Wianki świętojańskie  były zgodnie ze starodawnym zwyczajem wyplecione  z ziół, które tej nocy nabierają magicznych właściwości. Zioła te mają odstraszać złe moce i uroki, zapewniając zdrowie i dobre zamążpójście.  Oprócz ziół nie zabrakło  kwiatów polnych  takie jak maki, chabry czy rumianek.
 Wianki wykonane na konkurs zostały zaprezentowane podczas tańców, a autorzy najpiękniejszych otrzymali nagrody ufundowane przez Gminę Gnojnik.  Pierwsze miejsce zajął wianek wykonany przez panią Krystynę Kipiela z Łowczówka, drugie miejsce przypadło  pani Agnieszce Sechci z Biadolin Szlacheckich, a trzecie miejsce pani Helenie Pytel z Jadownik. Wśród wyróżnionych były wianki pań: Małgorzaty Kozdrój, Krystyny Malagi, Basi Białka z Gnojnika oraz pani Barbary Kuś-Brożyna z Brzeska.  Przyznana została także nagroda publiczności którą otrzymała Basia Białka. Wszyscy, którzy przygotowali wianki na konkurs otrzymali od pani prezes Stowarzyszenia Vesna Bożeny Malagi- Wrony pamiątkowe dyplomy za udział i nagrody. Wszystkie panie uczestniczące w obrzędzie „Nocy Świętojańskiej” otrzymały małopolskie korale ufundowane przez Małopolską Organizację Turystyczną.
Na  jubileusz Vesny właściciele Kawiarni – Cukierni „Poezja” z Gnojnika przygotowali specjalny tort ze słodką grafiką gór, prawdziwą poezję smaku dla wszystkich przybyłych gości. Warto dodać, że rodzina Antczaków również należy do grona wędrowców Vesny. Nie zabrakło wspólnego grillowania,  biesiady i tańców przy dźwiękach muzyki zespołu „Power Band” z Gosprzydowej.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc w organizacji uroczystości.  „Noc Świętojańska” zorganizowana została w ramach projektu „Na szlaku kultury ludowej”, który był współfinansowany ze środków Gminy Gnojnik. Dziękujemy.

16.06.2017 r. - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki "Tradycja i Rozwój" zaprasza
 


13.06.2017 r. - Klub Sportowy Snajper  zaprasza na Piknik Rodzinny05.06.2017 r. - Dwudniowy Turniej Tańca Towarzyskiego THOMAS DANCE za nami !!!

    Zjawiskowa scenografia, przepiękna muzyka, kolorowe stroje i niesamowite umiejętności tancerzy - tak w skrócie można podsumować dwudniowy turniej tańca towarzyskiego w Brzesku. Po raz drugi turniej tańca towarzyskiego odbył się w hali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku. Organizatorami turnieju byli: Szkoła Tańca Doroty Thomas i Stowarzyszenie Miłośników Tańca Thomas Dance.
    W sobotę 27 maja w ramach VII Dziecięcego Turnieju Tańca Towarzyskiego THOMAS DANCE wystąpili najmłodsi, początkujący tancerze z grup rekreacyjnych Okręgu Małopolskiego Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Turniej rozgrywany był w trzech  blokach  podzielonych pod względem klas tanecznych i kategorii wiekowych. Sobotni turniej zgromadził około czterystu młodych tancerzy, których zdolności taneczne zostały docenione przez komisję sędziowską oraz nagrodzone przez organizatorów medalami i upominkami.
    Natomiast w niedzielę po raz pierwszy w Brzesku odbył się Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego THOMAS DANCE. Prawie dwustu tancerzy sportowych klas tanecznych z 43 klubów i szkół tańca z różnych regionów Polski,  zaprezentowało na brzeskim parkiecie swoje umiejętności z zakresu tańców latynoamerykańskich oraz tańców standardowych. Największe emocje towarzyszyły finałowi najwyższych klas tanecznych. Tancerze swoim tańcem oczarowali zgromadzoną na hali widownię oraz siedmioosobową komisję sędziowską. Wszyscy zwycięzcy i finaliści otrzymali puchary, medale, nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
    Organizatorzy dziękują Starostwu Powiatowemu w Brzesku, Gminie Brzesko oraz sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe, Dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku za udostępnienie hali sportowej oraz wszystkim, którzy pracowali przy organizacji turnieju.
Szczególne wyrazy uznania i podziękowania skierowane są do wszystkich tancerzy, którzy stworzyli niepowtarzalną turniejową atmosferę i dostarczyli widzom piękne oraz niezapomniane chwile.
Mamy nadzieję, że takie widowiska jak turniej tańca towarzyskiego na stałe zagoszczą w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Brzeska.

                       

 


30.05.2017 r. - BESKID NISKI -Zapraszamy na wędrówki z VESNĄ

 


 

24.05.2017 r.  - Parafia Jadowniki wraz z Caritas zaprasza na XVII Festyn Rodzinny
17.05.2017 r. - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki „TRADYCJA I ROZWÓJ” od 1 maja br. realizuje projekt pn. „A co my wiemy o Matejce...? Śladami ojców polskiej kultury” współfinansowane przez Powiat Brzeski. W ramach projektu przewidziane są niezwykłe, wyjazdowe  spotkania ze sztuką. Osoby zainteresowane zapraszamy do współpracy.

 Kontakt tel.: 14 692 58 30.

16.05.2017 r.  - NOC MUZEÓW 2017
 


Serdecznie zapraszamy na tegoroczną Noc Muzeów 2017 do dębińskiego zamku. Jak co roku, przygotowano wiele atrakcji. Oprócz otwartego zwiedzania wszystkich komnat zamkowych, będzie też wiele inscenizacji, muzyka na żywo, historyczna gra teatralna, a nawet elementy kuglarstwa... Muzealnicy z dębińskiego zamku razem z partnerami tego projektu  kolejny raz spróbują zaskoczyć i pokazać w nowej odsłonie to piękne miejsce. W tym roku, w sobotę 20 maja od 18:00 do 23:00, w przestrzeniach zamkowych i na dziedzińcu rozgrywać się będą miniatury teatralne dające sposobność przeniesienia się w dawne epoki i style, toczące się wokół takich zagadnień jak: religia, historia, obyczajowość, moda, uroda, toaleta.
Wydarzenie to tworzone jest przy współpracy z Dębińskim Centrum Kultury, z Grupą Teatralną GT działającą przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, ze Szkołą Muzyczną JAMAHA w Tarnowie, z Fundacją Timszel, z Grupą Teatralną "Sprawa Drugorzędna" z Brzeska, oraz ze Scholą AFFECTUS POPULI z Łysej Góry - członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej KRAKUS.
Jest częścią projektu "Przestrzenie kultury 2017", realizowanego przez Fundację Timszel, współfinansowanego ze środków powiatu brzeskiego i gminy Dębno.
W imieniu Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Oddział Zamek w Dębnie, wszystkich Partnerów i instytucji wspierających - Serdecznie Zapraszamy.
 

11.05.2017 r.  -   Dwudniowy Turniej Tańca Towarzyskiego w Brzesku !!!
 


Klub Tańca Towarzyskiego Thomas Dance i Stowarzyszenie Miłośników Tańca Thomas Dance zapraszają na dwudniowy turniej tańca towarzyskiego, który odbędzie się w dniach 27-28 maja 2017 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku przy ul. Piastowskiej 2. Pierwszy dzień turnieju (sobota) to VII Dziecięcy Turniej Tańca Towarzyskiego THOMAS DANCE. Wystąpią w nim najmłodsi, początkujący tancerze z tzw. grup rekreacyjnych. Sobotni turniej będzie podzielony na trzy bloki. Początek turniejowych zmagań od godz. 10.00.


 


W niedzielę odbędzie się I Ogólnopolski Turnieju Tańca THOMAS DANCE. Będzie to pierwszy Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego organizowany w Brzesku. W turnieju tym rywalizować będą tancerze sportowych klas tanecznych. Pary taneczne z całej Polski zaprezentują swoje umiejętności z zakresu tańców latynoamerykańskich oraz tańców standardowych. Początek turnieju od godz. 9.30.


 

Turniej odbędzie się dzięki wsparciu lokalnych władz samorządowych i sponsorów.
Szczegóły na:
http://baza.taniec.pl/turniej.php?nr=3967
http://baza.taniec.pl/turniej.php?nr=3968

Serdecznie zapraszamy !
Stowarzyszenie Miłosników Tańca "THOMAS DANCE"


 

04.05.2017 r. - Kolejna wyprawa z Vesną

Stowarzyszenie Vesna


14.04.2017 r. -   Na szlaku kultury i historii

Rok 2017 to już piąty sezon działalności Stowarzyszenie Vesna. Z tej okazji realizowany jest specjalny projekt pn. „Na szlaku kultury ludowej”, w ramach którego zorganizowany zostanie wyjazd do Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. Prof. R. Reinfussa w Szymbarku oraz piąta edycja nocy świętojańskiej.

Wyjazd do Szymbarku połączony będzie z udziałem w Pogórzańskim Targowisku Staroci, na którym wystawiać się będą kolekcjonerzy oraz kilkunastu handlarzy starociami z Polski i Słowacji. W trakcie targu będzie można zakupić wiele dawnych przedmiotów codziennego i niecodziennego użytku, kolekcje monet, militaria, książki itp. Na terenie skansenu przewidzieliśmy obiad dla uczestników, a po posiłku pojedziemy na rekonstrukcję Bitwy Pod Gorlicami, gdzie jak zapowiadają organizatorzy błyskawiczne tempo, wartka akcja, niezwykłe emocje i groza będą towarzyszyć widowisku. Po bitwie przewidujemy również wspólne biesiadowanie w okopach w wojskowej atmosferze.
Nie przegapcie takiej okazji!
Więcej informacji na plakacie.

Stowarzyszenie Vesna

 

13.04.2017r. -   Zadbaj o zdrowie na turystycznym szlaku

Vesna zaprasza na kolejną wędrówkę, tym razem po malowniczych szlakach Beskidu Wyspowego. Trasa wędrówki zaczyna się w Łososinie Górnej i prowadzi przez Sałasz, Jaworz z wieżą widokową do Przełęczy św. Justa. Jest to szlak bogaty w malownicze krajobrazy i w sam raz na spacery z kijkami Nordic Walking.
 
Nordic Walking stał się jedną z najpopularniejszych form aktywności ruchowej. „Spacer z kijkami” jest bardzo przyjemną i lekką formą aktywności fizycznej, którą można wykorzystać także na górskich szlakach. Tę formę ruchu zaleca się nie tylko osobom młodym ale także starszym, borykającym się z dolegliwościami wykluczającymi intensywne ćwiczenia. Podczas tego rodzaju ruchu pracuje ok. 90% mięśni, co świadczy o jego dużej efektywności. Regularny trening zwiększa wydolność oddechową, zwiększając dotlenienie organizmu. Przyczynia się również do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej nawet do 40%!
Czego chcieć więcej? Z pewnością motywacji, a o nią łatwiej w grupie. Zachęcamy więc na wędrówkę z Vesną w Beskidzie Wyspowym, na którą można zabrać kijki Nordic Walking, a więcej szczegółów na plakacie wyprawy.
05.04.2017r. -    Uroczyste podpisanie umów

W dniu 5 kwietnia br. w sali w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku odbyło się podpisanie umów z organizacjami pozarządowymi, którym w tym roku Powiat Brzeski przyznał dotację na realizację zadań publicznych.  W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele tych organizacji, które jako pierwsze rozpoczynają realizację zadań.
 


Spotkanie otworzył starosta brzeski Andrzej Potępa, który przywitał zebranych oraz podsumował tegoroczny konkurs dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów uprawnionych w ramach, którego wybrano 65 ofert. Starosta podkreślił, iż Powiat Brzeski przekaże w tym roku w sumie 200 tysięcy złotych, na realizację zadań publicznych w pięciu dziedzinach.
Najwięcej pieniędzy zostało przyznanych na realizację zadań w zakresie wspierania
i upowszechniania kultury fizycznej. Na organizację imprez, prowadzenie zajęć sportowych, propagowanie wśród dzieci i młodzieży aktywności ruchowej oraz aktywizowanie osób niepełnosprawnych do uprawiania sportu przekazano w sumie 80 tysięcy złotych. 
Po 40 tysięcy złotych przeznaczono na zadania dotyczące ochrony i promocji zdrowia oraz  kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Siedem organizacji otrzymało dotację na zadania z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju  świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej w tym organizację przedsięwzięć patriotycznych realizowanych na terenie powiatu brzeskiego, mających na celu kształtowanie postaw patriotycznych, pielęgnowanie tożsamości i tradycji narodowych oraz edukacji obywatelskiej. Na realizację tych zadań przekazano w sumie 30 tysięcy złotych. 10 tysięcy złotych przeznaczono z kolei na zadania z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego w tym organizowanie przedsięwzięć propagujących ochronę lokalnego środowiska przyrodniczego. Podkreślić należy, iż z roku na rok zwiększa się ilość ofert organizacji pozarządowych i innych uprawnionych podmiotów. W tym roku w ramach otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Powiat Brzeski wpłynęło w sumie 70 wniosków. Najwięcej ofert, bo aż 34 dotyczyło zadań z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.

Lista oferentów, którzy otrzymali dotację


 

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image